Już nie DPS-y, ale kopalnie są w Polsce największymi "wylęgarniami" koronawirusa. W całej Polskiej Grupie Górniczej obecność koronawirusa potwierdzono dotąd oficjalnie u 432 osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i 21 osobach zmarłych. UE przedłuża restrykcje w podróżowaniu do połowy czerwca.
Wzrost liczby zakażonych w kopalniach
W piątek wzrosła liczba stwierdzonych zakażeń wśród pracowników rybnickiej kopalni Jankowice, która pozostaje największym ogniskiem SARS-CoV-2 w górnictwie. Mniejsze wzrosty liczby zakażonych odnotowano w kopalniach Murcki-Staszic w Katowicach i Sośnica w Gliwicach.
Rzecznik PGG Tomasz Głogowski poinformował, że w rybnickiej kopalni Jankowice (część kopalni ROW) potwierdzono dotąd 246 przypadków zakażenia, w kopalni Murcki-Staszic 114, a w kopalni Sośnica 67.
Oprócz tego zakażeni są także trzej górnicy z kopalni Marcel w Radlinie. Ponadto w PGG potwierdzono jeden przypadek zachorowania w Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych oraz jeden z kopalni Bielszowice - części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. W całej PGG zakażenia stwierdzono u 432 osób, kwarantanną objęto 1593 osoby.
Zachorowało także po kilkudziesięciu górników w bytomskiej kopalni Bobrek-Piekary należącej do spółki Węglokoks Kraj, a także w kopalniach Pniówek w Pawłowicach i Zofiówka, należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Od ok. dwóch tygodni kopalnie Jankowice i Murcki-Staszic, gdzie stwierdzono najwięcej zakażeń, nie wydobywają węgla. Od środy wydobycie wstrzymała gliwicka kopalnia Sośnica. Kopalnie, według wcześniejszych informacji, miały wznowić wydobycie w najbliższy poniedziałek, ale termin przywrócenia normalnej pracy już raz przełożono.
Od czwartku pracownicy niektórych kopalń przechodzą badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2. - Myślę, że prewencyjne testowanie górników w dużej mierze może uchronić nas przed następnymi ogniskami zakażeń - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Kraska zwrócił uwagę, że kopalnie to duże zakłady prace, a panujące tam warunki - wysoka temperatura i wilgotność, a także bliski kontakt między pracownikami - sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa
Koronawirus w Polsce - bilans dnia
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 340 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i 21 osobach zmarłych. Łącznie zakażenie potwierdzono dotąd u 15 tys. 366 osób, z których 776 zmarło. Wyzdrowiało ponad 5 tys. osób.
Resort podał w raporcie porannym, że są 153 nowe zakażenia koronawirusem, a po południu dalsze 187. MZ przekazało w porannym zestawieniu, że zmarła jedna osoba, a w popołudniowym, że kolejne 20.
Nowe potwierdzone w piątek rano przypadki dotyczyły województw: śląskiego (71), dolnośląskiego (22), wielkopolskiego (10), opolskiego (9), pomorskiego (9), małopolskiego (9), świętokrzyskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). Potwierdzone w popołudniowym zestawieniu zakażenia dotyczyły osób z województw: śląskiego (108), dolnośląskiego (23), mazowieckiego (22), łódzkiego (14), opolskiego (7), małopolskiego (5), wielkopolskiego (5), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (1).
Resort poinformował w ciągu dnia o 21 zgonach. Dotyczyły one osób w wieku od 57 do 97 lat. Zgony odnotowano m.in. w Łodzi, Gdańsku, Starachowicach, Łomży, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Bytomiu.
Naukowcy z Trójmiasta związani z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni opracowali prosty kalkulator ryzyka śmierci w przypadku zakażenia COVID-19. Przelicznik uwzględnia wiek, płeć danej osoby oraz cztery kluczowe typy chorób współistniejących. Przelicznik dostępny jest na stronie https://vika.life/calculator.
Koronawirus na świecie - SARS-CoV-2 zakaziły się prawie 4 mln osób
Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że najwięcej infekcji jest w Europie (ponad 1,5 mln) oraz w USA (1,3 mln). W Ameryce Łacińskiej pandemia dopiero wchodzi w okres szczytowy. Do tej pory odnotowano tam ponad 250 tys. zakażeń.
W Europie największe tempo wzrostu zachorowań jest w Rosji, gdzie od prawie tygodnia każdego dnia przybywa średnio 10 tys. zakażeń. Liczba wszystkich infekcji zwiększyła się tam do 188 tys. Rosja jest już na czwartym miejscu na naszym kontynencie z największą liczbą zakażeń, wyprzedzając ostatnio Francję i Niemcy.
Ponad połowa zakażeń przypada na Moskwę (93 tys.). Reuters powołując się na wypowiedź mera Moskwy Siergieja Sobianina informuje, że faktyczna liczba zakażonych w stolicy Rosji jest co najmniej trzykrotnie wyższa i sięga 300 tys.
W Europie najwięcej przypadków Covid-19 jest w Hiszpanii (257 tys.), Włoszech (216 tys.) i Wielkiej Brytanii (207 tys.). We Francji odnotowano 175 tys. infekcji, a w Niemczech – 170 tys. Na kolejnych miejscach w tej statystyce są Belgia (ponad 51 tys.), Niderlandy (42 tys.), Szwajcaria (ponad 30 tys.), Portugalia (27 tys.), Szwecja (25 tys.), Irlandia (ponad 22 tys.) oraz Białoruś (ponad 20 tys.). W Polsce liczba zakażeń przekroczyła 15 tys.
Wielka Brytania odnotowała w Europie największą liczbę zgonów z powodu COVID-19 (ponad 30 tys.). Jednak dobowe tempo wzrostu przypadków śmiertelnych od kilku dni tam spada. W kwietniu rejestrowano ponad 1 tys. zgonów dziennie, a obecnie nieco ponad 600. W środę było ich 649. Prawie 30 tys. zgonów odnotowano we Włoszech, a 26 tys. w Hiszpanii.
4 czerwca Wielka Brytania ma być gospodarzem, zaplanowanego w formie wideokonferencji, szczytu światowych przywódców poświęconego przyspieszeniu badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaprosił do udziału w tym szczycie prezydenta Rosji Władimira Putina.
Na całym świecie jest już ponad 271 tys. zgonów wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 od początku wybuchu pandemii. W przeliczeniu na poszczególne kraje najwięcej jest ich w USA, gdzie zarejestrowano dotąd 77 tys. przypadków śmiertelnych. Stosunkowo najmniej zgonów jest wciąż w Niemczech – 7,4 tys. W sumie jednak najwięcej zgonów odnotowano w Europie – ponad 125 tys.
Poza Europą i USA epidemia rozwija się w Brazylii, gdzie jest już 136 tys. zakażeń i ponad 9 tys. zgonów, w Turcji (odpowiednio 134 tys. i 3,6 tys.), Iranie (103 tys. i 6,5 tys.), Peru (59 tys. i 1,6 tys.) oraz Indiach (57 tys. i 1,9 tys.).
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że COVID-19 rozprzestrzenia się także w Afryce. Jeśli pandemii nie uda się tam powstrzymać, to zdaniem ekspertów WHO, koronawirus SARS-CoV-2 w ciągu roku zaatakuje na kontynencie afrykańskim od 29 do 44 mln ludzi oraz uśmierci od 83 do nawet 190 tys. ludzi.
Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca.
Ograniczenie podróży i wezwanie do jego przedłużenia ma zastosowanie do "obszaru UE", który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen (w tym Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię) oraz cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię). Łącznie chodzi o 30 państw.
Niemiecki wywiad przygotował raport, w którym podważa lansowaną w USA tezę o stworzeniu wirusa w chińskim laboratorium, i ocenia, że forsowanie takiego poglądu jest próbą odwrócenia uwagi od nieskutecznej walki władz USA z epidemią - pisze "Der Spiegel".
Teorię o stworzeniu wirusa w Wuhan przedstawiał wielokrotnie prezydent Donald Trump i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości