Cytryna w marynacie to przysmak kuchni marokańskiej.
Cytryna w marynacie to przysmak kuchni marokańskiej.

Cytryna jakiej nie znacie. Słony smak Maroka. Przepis na kiszone cytryny

Redakcja Redakcja Gotowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Cytryny to nie tylko dodatek do herbaty, lemoniady czy innych napojów. Słone cytryny świetnie sprawdzają się jako składnik sałatek i mięsnych potraw. Od dawna znane są w kuchni marokańskiej, szturmem wdarły się na europejskie stoły. W Polsce kiszone cytryny są bardzo drogie, dlatego warto je zrobić samemu. Przepis jest bardzo prosty.

Kiszone cytryny to przysmak kuchni arabskiej i izraelskiej. To marokański specjał. Każda tamtejsza gospodyni ma w swoim domu cytryny w słoiku, są one niezbędnym dodatkiem do lokalnych potraw, jak tażin. 

Możemy je spotkać również w kuchni francuskiej, dokąd przybyły z imigrantami. Podkręcają smak duszonych mięs i warzyw. Jest on wyrazisty, złożony, pachnący i intensywnie cytrusowy. Kiszone cytryny można dodawać do sałatek, gotowanej kaszy, zup, sosów i twarożków oraz do soków warzywnych. 

Zdrowotne składniki cytryny

Jedna cytryna waży około 58 gram, dostarcza 17 kalorii i w 51 proc. pokrywa dzienne zapotrzebowanie na Witaminę Cytryny zawierają białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy - witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C i E oraz minerały - cynk, fosfor, magnez, miedź, potas, sód, wapń i żelazo. Jest też bogata w polifenole - rutynę, kwercetynę, resweratrol i hespertynę. 


Ważne: Cytryny nie należy pić z gorącą herbatą, ponieważ witamina C ginie w wysokiej temperaturze!


herbata ekspresowa

Na co pomaga cytryna?

  • wzmacnia odporność organizmu, działa wspomagająco w leczeniu infekcji jako naturalny antybiotyk
  • posiada właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, wodą z sokiem z cytryny można przemywać rany
  • ma właściwości przeciwnowotworowe. Pomaga w leczeniu raka m.in.: jamy ustnej, skóry, płuc, piersi, żołądka, okrężnicy, neuroblastomy występującej u dzieci
  • dzięki polifenolom cytryna zmniejsza ryzyko nadciśnienia i zawału serca
  • rutyna zawarta w cytrynie zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych i dobrze wpływa na ich elastyczność
  • pomaga walczyć z trądzikiem i chorobami skóry. Usuwa także przebarwienia skóry, leczy drobne rany i siniaki
  • ma silne właściwości detoksykacyjne – picie wody z cytryną pomaga oczyścić organizm, wspomaga przemianę materii i odchudzanie


woda z cytryną i ziołami
Warto zacząć dzień od szklanki wody z plasterkiem cytryny. 


Powszechnie uważa się, że skoro cytryna jest kwaśna, to zakwasza organizm. To mit. Cytryna pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu.


Przepis na kiszone cytryny

Należy pamiętać, że cytryny do zakiszenia muszą być dobrej jakości, koniecznie niewoskowane, ponieważ kisimy je razem ze skórką. Nie nadają się do tego zwykłe cytryny ze sklepu, bardziej takie od sprawdzonego dostawcy albo z linii artykułów bio. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to zwykłe cytryny dokładnie szorujemy szczoteczką z ciepłą wodą, a potem namaczamy z zimnej wodzie, żeby zetrzeć z nich wosk. 

Składniki:

  • 10 niewoskowanych cytryn
  • ciepła woda (na 3-litrowy słoik)
  • 7 łyżeczek soli morskiej
  • 10 ziarenek pieprzu
  • 6 listków laurowych
  • laska cynamonu (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Cytryny myjemy, ale nie obieramy. Z połowy cytryn wyciskamy sok. Kolejne 5 nacinamy na krzyż od góry do co najmniej połowy wysokości owocu. Do środka każdej cytryny wsypujemy sól i wkładamy je do wyparzonego słoika lub słoików i dodatkowo posypujemy solą z zewnątrz. Cytryny powinny być dość ciasno upakowane.

Pomiędzy owoce wkładamy liście laurowe, pieprz i ewentualnie cynamon. Wlewamy sok z cytryn i dopełniamy letnią przegotowaną wodą – cytryny powinny być zanurzone w całości w płynie. Niektórzy dolewają jeszcze dla zakonserwowania potrawy łyżkę dobrej oliwy na słoik. Inny przepis to wymieszanie soli pół na pół z cukrem - syrop z cytryn w słoiku będzie wtedy słodko-kwaśny. 

Po zamknięciu potrząsamy słoikiem, aby sól rozłożyła się równomiernie i zaczęła się rozpuszczać. Słoik odstawiamy w zaciemnione miejsce. Od czasu do czasu nim poruszamy. Kiszone cytryny będą gotowe do spożycia najwcześniej po około 3 tygodniach, ale warto kisić je znacznie dłużej, są smaczniejsze.

 

świeże cytryny
Najwięcej właściwości zdrowotnych ma skórka cytryny. 

Pochodzenie cytryny

Pochodzenie cytryny nie jest do końca znane. Prawdopodobnie najwcześniej hodowano ją w starożytnych Chinach. Do Europy trafiła z Bliskiego Wschodu w początkach naszej ery i wtedy rozpowszechniła się w świecie arabskim i w basenie Morza Śródziemnego, a potem w Hiszpanii. W XVIII wieku  brytyjski naukowiec James Lind odkrył, że owoce cytrusowe, a przede wszystkim sok z cytryny, zapobiegają szkorbutowi wśród marynarzy. 

Cytryna jest doskonałym dodatkiem do potraw i napojów. W kuchni wykorzystujemy ją jako: marynatę do mięs, składnik sosów do sałatki, składnik wielu deserów, lodów i wypieków, powideł i przetworów. Używana jest również do produkcji alkoholu, zwłaszcza nalewek. Warto do tej listy dodać także marynowane cytryny. 

ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Rozmaitości