Liczba zdiagnozowanych w Polsce chorych na COVID-19 wzrosła w piątek do 13105 po wykryciu kolejnych 228 nowych przypadków. Zmarło 7 kolejnych osób. Wyzdrowiało od początku zakażeń koronawirusem 3491 osób. Coraz więcej krajów europejskich decyduje się na znoszenie ograniczeń związanych z pandemią.
Łącznie od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia zmarło w Polsce 651 osób – wynika z piątkowego zestawienia Ministerstwa Zdrowia.
Podczas majówki Ministerstwo Zdrowia tylko raz dziennie informuje o nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. 1 maja było ich 228. Jest to 141 przypadków z województwa śląskiego, 18 z łódzkiego, 17 z dolnośląskiego, 16 z małopolskiego, 8 z podkarpackiego, 6 z kujawsko-pomorskiego, 6 z pomorskiego, 5 z lubelskiego, 5 z zachodniopomorskiego, 4 z opolskiego i dwa z wielkopolskiego.
Dane resortu mówią o śmierci kolejnych 7 chorych: 89-letniego mężczyzny ze Zgierza, 63-letniego mężczyzny i 62-letniego mężczyzny z Łodzi, 85-letniego mężczyzny z Gliwic, 55-letniego mężczyzny z Rybnika, 86-letniego mężczyzny z Gdańska i 76-letniej kobiety z Łomży.
Wieczorem, co nie jest jeszcze ujęte w statystykach, poinformowano o śmierci zarażonego koronawirusem 59-letniego ratownika medycznego z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. To trzecia ofiara epidemii wśród pracowników medycznych w regionie radomskim. W połowie kwietnia zmarł 46-letni fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, a kilka dni później 59-letnia pielęgniarka ze szpitala w Kozienicach.
W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 354 tys. 628 próbek; testy wykonano u 322 tys. 749 osób. Zakażenie wykryto u 13 tys. 105 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 16,6 tys. testów.
W Polsce rząd wprowadził II etap odmrażania gospodarki. W założeniu otwiera m.in. żłobki, przedszkola, hotele i niektóre instytucje kultury. Niektóre kraje Europy decydują się na większe kroki w znoszeniu restrykcji.
Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem na świecie od 2019 r. wynosi ponad 3,3 mln. Chorobę zwalczyło ponad 1 mln zakażonych. Liczba aktywnych przypadków wynosi ponad 2 mln.
Czechy odmrażają gospodarkę na maksa
W Czechach od 20 kwietnia otwarto zakłady rzemieślnicze, salony i komisy samochodowe oraz bazary i targowiska. Od 27 kwietnia, przywrócono działalność sklepów o powierzchni do 2500 mkw., szkół jazdy oraz siłowni, bibliotek i ogrodów zoologicznych. Pozwolono również na odprawianie nabożeństw i uroczystości religijnych, w których bierze udział nie więcej niż 15 osób.
Rząd planuje wznowić zajęcia w szkołach średnich 11 maja, na razie dla roczników przygotowujących się do matury oraz dla roczników ostatnich. Powrót uczniów do szkół ma charakter nieobowiązkowy, a szkoły mają wznowić zajęcia przede wszystkim z uwagi na przygotowanie uczniów do egzaminów wstępnych do szkół średnich. Zajęcia mogą odbywać się w grupach do 15 osób, przy zachowaniu odległości między uczniami i nie będzie obowiązku zakładania w klasach maseczek. Także w przedszkolach nie będzie obowiązku ochrony nosa i ust.
Po 11 maja będą mogły funkcjonować ogródki przy restauracjach. Można będzie jeść i pić bez obowiązkowych w miejscach publicznych maseczek, ale restauratorzy mają pilnować, by odstępy miedzy gośćmi siedzącymi przy różnych stołach wynosiła półtora metra. Dotyczy to także osób, które będą przechodzić obok ogródka. Po każdym kliencie stół musi zostać zdezynfekowany. Nie wolno uruchamiać klimatyzacji i muszą działać toalety.
Rząd wydał zgodę na rozpoczęcie działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych, w których personel musi także nosić maseczki ochronne oraz przyłbice. Podobne zasady mają obowiązywać rehabilitantów i masażystów oraz obsługę solariów. Na wprowadzone przepisy skarżą się m.in. fryzjerzy uważający, że przyłbice będą rozpraszać światło i tym samym deformować obrazy.
Działalność wznowią także galerie sztuki i muzea przy ograniczeniu do 100 osób liczby odwiedzających. Możliwe jest otwarcie kin i teatrów, ale zajęty może być co drugi rząd i zawsze jedno puste krzesło musi oddzielać widzów. W uroczystościach religijnych będzie mogło uczestniczyć do 100 osób. Podobne zasady dotyczą ślubów i pogrzebów.
23 kwietnia w Czechach odwołano także obowiązujący wcześniej zakaz podróżowania; otworzono granice i zwiększono limit osób, które mogą się wspólnie przemieszczać do 10 osób.
Od piątku w Czechach działa też system inteligentnej kwarantanny, który pozwala na ustalenie kontaktów z ostatnich pięciu dni osoby zakażonej koronowirusem. Wykorzystywane są tu dane operatorów telefonii komórkowej oraz banków; pozwalają one ustalić około 67 proc. kontaktów.
Jak to robią w Europie
W Niemczech od 4 maja ma się zacząć stopniowe wznawianie zajęć szkolnych, na początku dla uczniów przygotowujących się do egzaminów. Rząd federalny w porozumieniu z władzami landowymi zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, miejsc kultu religijnego i ogrodów zoologicznych. Decyzje na temat konkretnych dat będą podejmowane przez władze poszczególnych landów. Wciąż obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej, zakaz zgromadzeń i podróży turystycznych.
Na Słowacji, od 22 kwietnia działają sklepy o powierzchni nieprzekraczającej 300 mkw., jarmarki i targi, komisy i salony samochodowe, niektóre hotele i restauracje serwujące dania na wynos. W następnej kolejności rząd planuje pozwolić na organizację zgromadzeń religijnych, otworzenie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Później do pracy mają wrócić większe sklepy, zakłady gastronomiczne z tarasami i ogródkami, muzea, galerie i księgarnie. Kolejnym etapem będzie ponowne uruchomienie kin, teatrów, centrów handlowych oraz szkół i przedszkoli.
Rząd Ukrainy pozwolił już na otwarcie zamkniętych od 14 kwietnia bazarów. 12 maja w Kijowie mają zostać otwarte parki, skwery, mniejsze sklepy inne niż cały czas działające sklepy spożywcze, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jeżeli nie zostanie odnotowany wzrost przypadków infekcji łagodzone będą kolejne restrykcje.
Na Litwie do 11 maja obowiązuje kwarantanna, ale jej warunki zostały w ostatnim czasie złagodzone. Od 23 kwietnia przywrócono działalność wszystkich sklepów, także tych położonych w centrach handlowych. Otwierane są ogródki kawiarniane, zakłady fryzjerskie, targowiska, parki, ogrody zoologiczne, biblioteki i muzea. Następnym etapem luzowania restrykcji będzie wznowienie pracy restauracji, gabinetów stomatologicznych, szkół i przedszkoli. W kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej i zachowania odległości między ludźmi. Od przyszłego tygodnia msze święte znów będę odprawiane w obecności wiernych, a od 10 maja przywrócony zostanie cywilny ruch lotniczy.
Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew zniósł w piątek obowiązek noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach. Trzeba będzie je nosić wyłącznie w pomieszczeniach. Maski będą też obowiązkowe dla wszystkich pracowników medycznych. Szkoły i przedszkola w Bułgarii na razie nie zostaną otwarte. W przychodniach zostaną wznowione profilaktyczne badania dzieci i młodzieży do 18 lat, a następnie dorosłych.
Premier Francji Edouard Philippe ogłosił, że od 11 maja na nowo otwarte zostaną sklepy i targowiska, a firmy będą mogły wznowić swoją działalność odchodząc stopniowo od systemu pracy zdalnej. Francuzi będą również mogli swobodnie wychodzić z domów, nie będą już potrzebowali każdorazowego pisemnego oświadczenia uzasadniającego potrzebę opuszczenia miejsca zamieszkania. Od 18 maja stopniowo otwierane będą szkoły, najpierw podstawowe i gimnazjalne. Zamknięte pozostaną restauracje, bary, kina, teatry, muzea oraz centra handlowe. Utrzymany zostanie też zakaz organizowania zgromadzeń, w tym tych religijnych. Nadal nie będzie można chodzić na plaże.
Od 4 maja możliwe będą wizyty rodzinne, pogrzeby w ścisłym gronie i wstęp do parków - ogłosił premier Włoch Giuseppe Conte. Zaznaczył jednak, że ograniczenie swobody przemieszczania się zostanie utrzymane - nadal nie będzie można wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu oraz podróżować poza swój region. Rząd wyraził również zgodę na sprzedawanie jedzenia na wynos oraz przywrócenie działalności budowlanej i produkcyjnej. Handel detaliczny ma ponownie zacząć działać 18 maja. Na ten dzień planowane jest też otwarcie muzeów i bibliotek. 1 czerwca wznowią pracę bary, restauracje i salony fryzjerskie. Utrzymany zostaje jednak zakaz zgromadzeń. Świątynie będą nadal zamknięte dla wiernych. W tym roku szkolnym uczniowie już nie wrócą do szkoły. Nie zapadła jeszcze decyzja o przyszłości rozgrywek piłkarskich.
Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział, że jeśli w niektórych częściach kraju krzywa zakażeń koronawirusem będzie dalej spadać, wcześniej niż planowano dojdzie do złagodzenia obostrzeń i wznowienia działalności biznesowej. Dotyczy to np. fryzjerów. Także właściciele barów i restauracji domagają się zgody na otwarcie swych lokali i protestują przeciwko decyzji rządu o ich zamknięciu do 1 czerwca.
Hiszpański premier Pedro Sanchez zaprezentował już plan uchylania obowiązujących od połowy marca restrykcji. Program został rozłożony na cztery etapy i ma być wdrażany od 4 maja. Nie przedstawiono na razie konkretnych dat, ale "powrót do nowej normalności" - jak nazwał to Sanchez - ma potrwać do końca czerwca. Co najmniej do września pozostaną zamknięte szkoły. Na nowo otwarte mają być sklepy, które nie oferują niezbędnych towarów, lokale gastronomiczne i hotele. Od 2 maja Hiszpanie będą mogli wychodzić ze swoich domów, aby poćwiczyć lub pospacerować na świeżym powietrzu. Dzieci w towarzystwie jednego dorosłego mogą już korzystać z tego prawa.
Przed znoszeniem restrykcji ostrzegał zaś brytyjski premier Boris Johnson. Zaznaczył, że Wielka Brytania znajduje się w punkcie maksymalnego ryzyka związanego z koronawirusem i złagodzenie ograniczeń może zniszczyć dotychczasowe postępy w spowalnianiu epidemii.
W Irlandii plan znoszenia ograniczeń rozpocznie się 18 maja, a poszczególne etapy mają być wprowadzane w odstępach trzytygodniowych i pod warunkiem, że epidemia cały czas będzie utrzymywana pod kontrolą. W pierwszym etapie do pracy będą mogły wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz, np. na budowach, otwarte zostaną też sklepy ogrodnicze, z narzędziami oraz warsztaty. Ponadto małe grupy znajomych będą mogły się spotykać na zewnątrz i będzie mogła być wznowiona niektóra aktywność sportowa w małych grupach też na zewnątrz. Przywrócone zostaną również regularne wizyty lekarskie.
Rosja po 12 maja planuje stopniowe znoszenie ograniczeń, mając nadzieję na spadek liczby infekcji. Najpierw władze pozwolą na "niewielkie spacery, z udziałem dwóch-trzech osób, poranny jogging, ćwiczenia fizyczne na zewnątrz, spacery z dziećmi, ale w ograniczonej grupie ludzi i z zachowaniem dystansu" - zapowiedziała Anna Popowa, szefowa państwowego urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor. Wszystko jednak zależy od spowolnienia tempa zakażeń.
W Rosji władze ostrzegają przed prawdopodobieństwem drugiej fali epidemii w październiku-listopadzie. Podobnego zdania jest również premier Węgier Viktor Orban. Od poniedziałku na większości obszaru Węgier będzie można otworzyć sklepy bez ograniczeń godzinowych, a także będą mogły działać tarasy i ogródki restauracji i kawiarni. Będzie też można chodzić na plaże.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył na konferencji prasowej, że jest przekonany, iż koronawirus może pochodzić z laboratorium Instytutu Wirusologii w chińskim Wuhan. Nie wykluczył też zastosowania "karnych" ceł wobec Chin, które oskarżył o zbyt późne powiadomienie świata o epidemii. W USA stwierdzono już niemal 1,1 mln zakażeń - najwięcej na całym świecie.
PKP Intercity przywraca część połączeń kolejowych
PKP Intercity od niedzieli, 3 maja br. zacznie przywracać część z zawieszonych z powodu epidemii połączeń kolejowych, a od 6 maja br. usługę przewozu przesyłek konduktorskich w swoich pociągach.
Jak przekazała spółka, pociągi przywrócone w całej relacji będą dotyczyć następujących połączeń: IC Kormoran relacji Warszawa Zach.(odj. 17.36) – Olsztyn Gł. (przyj. 20.57) od 3 maja br.; IC Kormoran relacji Olsztyn Gł. (odj. 7.10) - Warszawa Zach.(przyj. 10.29) od 4 maja br.; TLK Korczak relacji Łódź Fabryczna (odj. 4.43) – Warszawa Wsch. (przyj. 6.31) od 4 maja br. (–pociąg będzie teraz kursować codziennie i będzie zestawiony z elektrycznego zespołu trakcyjnego); IC Prząśniczka relacji Warszawa Wsch. (odj. 11.04) – Łódź Fabryczna (przyj. 12.36) od 4 maja br.; IC Słonimski relacji Warszawa Wsch. (odj. 17.24) – Łódź Fabryczna (przyj. 19.11) od 4 maja br.; IC Słonimski relacji Łódź Fabryczna (odj. 15.24) – Warszawa Wsch. (przyj. 16.56) od 4 maja br.; TLK Słowiniec relacji Warszawa Zach. (odj. 8.27) – Gdynia Gł. (przyj. 12.45) od 4 maja br.; TLK Słowiniec relacji Gdynia Gł. (odj. 16.53) – Warszawa Zach. (przyj. 21.19) od 4 maja br.;IC Żuławy relacji Olsztyn Gł. (odj. 8.27) – Szczecin Gł. (przyj. 12.45) od 4 maja br.; IC Żuławy relacji Szczecin Gł. (odj. 16.53) – Olsztyn Gł. (przyj. 21.19) od 3 maja br.
Pociągi częściowo odwołane przywrócone w całej relacji: IC Mamry relacji Białystok (odj. 8.56) – Wrocław Gł. (przyj. 21.03) od 3 maja br.; IC Mamry relacji Wrocław Gł. (odj. 8.00) – Białystok (przyj. 19.16) od 3 maja br.
Jeśli chodzi o pociągi przywrócone na odcinku trasy, dotyczyć to będzie: IC Batory relacji (Brześć Centralny) Terespol – Chałupki (Budapeszt Nyugati) od 4 maja br. w skróconej relacji na odcinku Warszawa Wsch. (odj. 8.44) – Chałupki (przyj. 13.13); IC Batory relacji (Budapeszt Nyugati) Chałupki – Terespol (Brześć Centralny) od 4 maja br. w skróconej relacji na odcinku Chałupki (odj. 14.47) – Warszawa Wsch. (przyj. 19.21), a w dniu 3 maja br. w skróconej relacji Katowice – Warszawa Wsch.; IC Parsęta relacji Łódź Fabryczna – Kołobrzeg od 9 maja br. w skróconej relacji na odcinku Warszawa Zach. (odj. 8.32) – Kołobrzeg (przyj. 16.55); IC Parsęta relacji Kołobrzeg – Łódź Fabryczna od 10 maja br. w skróconej relacji na odcinku Kołobrzeg (odj. 12.55) – Warszawa Zach. (przyj. 21.30), a w dniu 3 maja br. w skróconej relacji Gdynia Gł. – Warszawa Zach.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości