Protest pracowników transgranicznych i lokalnej społeczności na przejściu granicznym w Rosówku. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Protest pracowników transgranicznych i lokalnej społeczności na przejściu granicznym w Rosówku. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Znamy datę zniesienia ograniczeń dla pracowników i uczniów transgranicznych

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki.  

Granice Polski są zamknięte od 15 marca. Od 27 marca zamknięto je także dla pracowników transgranicznych. Osoby, które przekraczają granice, muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie. 

Transgraniczni pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczninie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. 

Premier podkreślił, że decyzję podjęto po głębokich analizach epidemiologicznych we współpracy z rządami w Berlinie i Pradze oraz po konsultacjach z samorządami. Dodał, że jest to dobra wiadomość dla osób, które pracują lub uczą się w Niemczech i w Republice Czeskiej.

„Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa” - napisał premier Morawiecki. 

Zastrzegł, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. „Wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych, to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć” - wskazał szef rządu. 

straż graniczna, zamknięte granice
Granice Polski są zamknięte od 15 marca. Fot. PAP/PAP/Darek Delmanowicz

„Musimy z żelazną konsekwencją przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego i jednocześnie być w ciągłym dialogu z mieszkańcami - to pozwoli obniżyć napięcie. To kwestia odpowiedzialności za mieszkańców poszczególnych powiatów i moi rozmówcy świetnie to rozumieją” - zaznaczył premier. 

Premier podziękował przedstawicielom samorządów, którzy wzięli udział w czwartkowych konsultacjach dotyczących zniesienia ograniczeń dla pracowników transgranicznych. Byli wśród nich starosta policki, gryfiński, gorzowski, krośnieński, żarski, zgorzelecki, jelenio-górski, kamiennogórski, głubczycki, cieszyński, burmistrz Złotego Stoku, Międzylesia, Dusznik Zdroju oraz Bystrzycy Kłodzkiej. 

KW 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Rozmaitości