Allseas ma być wykonawcą gazociągu Baltic Pipe. Fot. Allseas
Allseas ma być wykonawcą gazociągu Baltic Pipe. Fot. Allseas

Zrezygnowali z budowy Nord Stream 2, wybudują Baltic Pipe

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Szwajcarska grupa Allseas Group ma wybudować podmorski odcinek Baltic Pipe. Gaz-System ogłosi kluczowego wykonawcę już w najbliższych dniach. Zezwolenia na rozpoczęcie inwestycji są gotowe. 

Allseas Group to firma specjalizująca się w budowie rurociągów, ciężkich wind i budownictwa podmorskiego. Szwajcarzy odpowiadali za budowę Nord Stream 2, jednak na skutek sankcji nałożonych przez Donalda Trumpa wstrzymała się od prac przy realizacji gazociągu.

Duński operator przesyłowy Energinet.dk uzgodnił kontrakt z Allseas na budowę odcinku Europipe II na Morzu Północnym - mowa o jednym z pięciu elementów tworzących Baltic Pipe. Połączenie gazowe obejmie gazociąg norweski do Europy aż po plażę Houstrup w zachodniej Danii - łącznie 105 kilometrów. Inwestycja ruszy w 2022 roku, uzyska moc przesyłową do 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie, który trafi m.in. do Polski. 

Gazociąg Baltic Pipe połączy norweski i duński system przesyłu gazu za pomocą rurociągu na dnie Morza Północnego, jak też polskie gazociągi lądowe z podmorską częścią na Morzu Bałtyckim. Sieć między norweskim odcinkiem a Danią będzie możliwa w punkcie przyłączenia do gazociągu Europipe II. Dokumenty przetargowe określają wartość umowy ze szwajcarską firmą Allseas na ok. 88 mln euro.

Spółka Gaz-System otrzymała pozwolenie na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe w kraju. Projekt uzyskał już wszystkie potrzebne zgody. Baltic Pipe to strategiczne przedsięwzięcie energetyczne, dzięki któremu zostanie utworzona nowa droga dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do odbiorców w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet.  

W przyszłości Baltic Pipe może zostać rozbudowany - jego przepustowość zwiększy się do ok. 7,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Docelowo potencjał gazociągu Baltic Pipe i gazoportu wraz z wydobyciem krajowym umożliwiłby przepustowość szacowaną na 22,5 mld metrów sześciennych. Gaz-System poinformował kilka miesięcy temu, że wykonawca gazociągu zostanie wyłoniony do czerwca 2020 roku.

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Gospodarka