Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zabrała głos ws. wyborów prezydenckich.
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zabrała głos ws. wyborów prezydenckich.

Episkopat apeluje do sumień rządzących i opozycji ws. wyborów prezydenckich

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 82

Polski Kościół nie ma mandatu do wskazywania, czy wybory powinny się odbyć i w jakiej formie, ale rządzący powinni wypracować wspólne stanowisko z opozycją - uznała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu. 

- Misją Kościoła w takiej sytuacji jest jednak zawsze, pełne życzliwości, przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego - podkreślił polski episkopat. Najważniejsi hierarchowie Kościoła zwrócili uwagę na potrzebę dialogu "między stronami (...) i rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów". 

- Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych. Życzymy odpowiedzialnym za rządy naszym państwem, aby potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii. Przypominamy, że racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje >całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość< (Jan XXIII, Mater et Magistra) - piszą biskupi. 

Co powinni zrobić politycy? Polski Kościół unika jednoznacznej odpowiedzi i otwartego wejścia w spór polityczny. - (...) kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa - czytamy w komunikacie. 

Jakimi cechami i wartościami powinien wyróżniać się prezydent, które mają wybrać Polacy? Rada Stała Episkopatu Polski doradza wyborcom ocenić "prawość moralną, miłość ojczyzny i traktowanie władzy jako służby, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, wyrazistą tożsamość, postawę dialogu i umiejętność współpracy, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, merytoryczne przygotowanie i wiedzę, a także szacunek dla zasad demokracji, kierowanie się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancję dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, promocję polityki rodzinnej oraz gwarancje dla rodziców w zakresie prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i wartościami". 

Biskupi uważają, że w czasie pandemii koronawirusa najważniejsza jest troska o drugiego człowieka - chorych, znajdujących się w kwarantannie i przerażonych sytuacją oraz perspektywami na przyszłość. - Z wdzięcznością myślimy o naszych braciach i siostrach, którzy niosą pomoc osobom chorym: lekarzach, pielęgniarkach, służbie zdrowia, służbach dostarczających leki, środki dezynfekcyjne i żywność, wolontariuszach oraz tych wszystkich, którzy ofiarnie służą, abyśmy w atmosferze solidarności pokonali to bolesne doświadczenie. W tym gronie zasługującym na najwyższe wyrazy podziękowania znajdują się także osoby duchowne i zakonne oraz pracownicy Caritas. Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych. Życzymy odpowiedzialnym za rządy naszym państwem, aby potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii - napisał episkopat. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj82 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (82)

Inne tematy w dziale Polityka