Polska stała się celem złożonej operacji dezinformacyjnej, korespondującej z działaniami Rosji - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Autorzy hakerskiego ataku podmienili jeden z artykułów, umieszczając na stronie Akademii Sztuki Wojennej fałszywy list rektora Akademii Sztuki Wojennej Gen. bryg. dr inż. Ryszarda Parafianowicza , w treści uderzający w polsko-amerykańskie relacje militarne. List wzywał żołnierzy do buntu wobec "sił okupacyjnych" z USA.
Żaryn zaznaczył, że atak przeprowadzono w obszarze polityki militarnej Polski i relacji polsko-amerykańskich, a służby specjalne analizują te działania.
„Treść kopiowała główne wątki podnoszone stale przez rosyjską propagandę przeciwko Polsce i USA” - zaznaczył Żaryn.
Kolejnym etapem akcji było mailowe rozesłanie prośby o odniesienie się do tych rzekomych tez rektora uczelni wojskowej w Polsce do instytucji międzynarodowych, tj. agend NATO, i krajowych. „Do tych działań wykorzystano służbowy adres mailowy byłego posła PO, a także prawdopodobnie przejęty adres jednego z dziennikarzy amerykańskich” - podał rzecznik.
Obok tych działań - rzekomo w ich konsekwencji - na angielskojęzycznym portalu internetowym ukazał się artykuł opisujący fałszywy list komendanta polskiej Akademii. „Portal jest znany z trwałego zaangażowania w rosyjskie działania dezinformacyjne” - stwierdził Żaryn.
„Jednocześnie zamieszczono artykuł na ten temat na portalu lewy.pl i prawy.pl - na obu portalach podmieniono istniejące wcześniej artykuły” - podał Żaryn. Tekst na ten temat pojawił się również w mediach społecznościowych oraz na portalu Podlasie24.pl, wcześniej publikującym materiały o charakterze dezinformacyjnym - zaznaczył.
W ocenie rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych celami tych działań było tworzenie chaosu informacyjnego, destabilizacja relacji polsko-amerykańskich i Polska - NATO i osłabianie morale żołnierzy Wojska Polskiego oraz żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce.
Autorzy mieli też na celu - zdaniem Żaryna - uderzenie w wiarygodność kadry dowódczej Wojska Polskiego i destabilizacja polskiej polityki obronnej a także podsycanie antyamerykańskich nastrojów w Polsce i testowanie reakcji społecznych na antyamerykańskie tezy.
„Identyfikowana operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Polskę” - ocenił rzecznik prasowy ministra.
Poinformował, że sprawę badają odpowiednie służby.
„Zdziwienie budzi przede wszystkim względna poprawność językowa tekstu. Jak jednak się okazuje, tekst jest w rzeczywistości zlepkiem zredagowanych, wybranych cytatów z innych portali - m.in Niezależnego Dziennika Politycznego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Sputnik Polska, the Fad oraz wypowiedzi innego prominentnego przedstawiciela polskiej armii” - pisze portal cyberdefence24.pl.
Od czterech miesięcy nieobsadzone jest stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeczeństwa. Pełnomocnik ds. Cyberbezpieczenstwa Ministra Obrony Narodowej został odwołany ze stanowiska 4 kwietnia. „Brakuje również jednolitej, zorganizowanej struktury zajmującej się komunikacją strategiczną i przeciwdziałaniem dezinformacji - elementy te są obecnie rozproszone po Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji” - podaje portal.
KW
Inne tematy w dziale Technologie