W czwartek na COVD-19 zachorowały w Polsce 343 osoby. Dwadzieścia osiem zmarło.
Dotychczas w Polsce zarejestrowano 10 tys. 511 zakażeń koronawirusem. 454 osoby zmarły. Wyzdrowiało 1740 osób.
Na świecie potwierdzono dotąd 2 682 225 zachorowań na koronariusa. Odnotowano 732 647 ozdrowień. Zmarło 187 330 osób.
Amasador USA dziękuje Polakom
„Dziękuję polskim medykom, którzy są w tej chwili w drodze do Chicago. Powodzenia! Dzięki wymianie doświadczeń między Polską a USA nasze kraje będą mogły jeszcze skuteczniej walczyć o zdrowie i życie naszych obywateli” - napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na Twitterze.
Pod swoim wpisem zamieściła post szefa MON Mariusza Błaszczaka, który wcześniej poinformował o wylocie do Chicago 9-osobowej grupy medyków z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
„Celem jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem. Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią” - napisał Mariusz Błaszczak, wyjaśniając powody podróży do USA polskich medyków.
Misja z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie wyruszyła w czwartek do Chicago, aby pomóc w tym mieście w codziennej walce z COVID-19. Dziewięcioosobowy zespół odwiedzi różne szpitale w Chicago w trakcie swojej tygodniowej misji i ma podzielić się swoją wiedzą z instytucjami medycznymi.
Polscy lekarze będą również współpracować ze swoimi amerykańskimi kolegami w leczeniu pacjentów w McCormick Place Convention Center, największym szpitalu polowym w mieście.
Szumowski: Odmrozić ochronę zdrowia
COVID-19 nie jest jedyną chorobą, na którą będą chorować i od której będą umierać ludzie, jak najszybciej musimy odmrozić system ochrony zdrowia i wznowić opiekę oraz zabiegi w innych dziedzinach medycyny - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Ocenił, że Polska jest jeszcze przed szczytem zachorowań, jednak skalę zachorowań udało się wypłaszczyć
Na około 10,5 tys. łóżek w szpitalach zakaźnych jest obecnie w granicach 2,3 tys. pacjentów z COVID 19 w tym ok. 140 osób podłączonych do respiratorów, których łącznie w szpitalach zakaźnych mamy 1,4 tys.
Rozszerzona Tarcza Antykryzysowa
Tarcza antykryzysowa urośnie o fundusz dopłat do kredytów, czy mechanizmy usprawniające proces zamówień publicznych - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.
Rząd przewiduje również usprawnienie ochrony firm z polskim kapitałem oraz uelastycznienie prawa pracy.
Kolejnym elementem ma być ochrona firm z polskim kapitałem, by nie zostały przejęte przez przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej w wyniku spadków wartości.
Szczepionka testowana na ludziach
Pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Dawkę szczepionki wstrzyknięto dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania.
Jak wyjaśnia stacja BBC, połowa z nich otrzyma szczepionkę przeciw Covid-19, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie przed koronawirusem. Badani nie będą wiedzieć, którą ze szczepionek otrzymają.
Czechy: Uratuj swoją gospodę
W Czechach trwa zbiórka pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie zamkniętych gospód, piwiarni i restauracji. W ramach akcji „Uratuj swoją gospodę” drogą voucherów, które będzie można zrealizować po zakończeniu ograniczeń związanych z epidemią Covid-19, zebrano ok. 7 mln koron (ponad 1 mln złotych).
Czesi płacą za jedzenie i napoje, nie wiedząc, kiedy będą mogli wejść do ulubionej gospody i wykorzystać kupony. Dziennie wydają w ten sposób około 360 tys. koron, czyli około 60 tys. złotych.
Akcję zainaugurowali piwowarzy z największych browarów, których tradycyjnym odbiorcą piwa są gospody i piwiarnie. Przyłączyły się browary rzemieślnicze i powstała strona internetowa, dzięki której można wesprzeć ulubione miejsca.
W systemie zarejestrowano ok. 2,5 tys. gospód oferujących vouchery o różnej wartości.
KW
Inne tematy w dziale Rozmaitości