Ewakuacja podopiecznych DPS w Kaliszu, fot. Twitter/Paweł Szefernaker
Ewakuacja podopiecznych DPS w Kaliszu, fot. Twitter/Paweł Szefernaker

Wojsko ewakuowało pensjonariuszy DPS w Kaliszu zakażonych koronawirusem

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 106

Wojewoda wielkopolski wydał decyzję o ewakuacji  28 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. W nocy pacjentów kaliskiej placówki do szpitala zakaźnego w Poznaniu przewozili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało, że na COVID-19 zmarło siedem kolejnych osób, potwierdzono też 184 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 8563, a zgonów do 339.

Nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 43 osób z woj. dolnośląskiego, 35 z woj. śląskiego, po 21 z woj. pomorskiego i podlaskiego, 18 z woj. wielkopolskiego, 13 z woj. opolskiego, 11 z woj. małopolskiego, ośmiu z woj. kujawsko-pomorskiego, siedmiu z woj. zachodniopomorskiego, czterech z woj. podkarpackiego, dwóch z woj. lubelskiego i jednej z woj. świętokrzyskiego.

Jednocześnie resort poinformował o śmierci siedmiu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 83-letni mężczyzna ze Zgierza, 70-letni mężczyzna z Kalisza, 84-letni mężczyzna z Bydgoszczy, 74-letnia kobieta z Grudziądza, 80-letnia kobieta z Drzewicy, 84-letnia kobieta z Kędzierzyna Koźla, 86-letni mężczyzna z Bytomia. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

W kaliskim DPS łącznie wykryto 47 przypadków koronawirusa wśród pensjonariuszy i pracowników; do piątku w DPS przebywało 28 zakażonych podopiecznych. Dotychczas 160 pensjonariuszami zajmowało się 30 osób personelu. DPS jest zamknięty od tygodnia, pracownicy, którzy pozostali zamknięci na terenie zakładu są wycieńczeni, pracując codziennie po kilkanaście godzin. W piątek placówkę opuściła jedyna pielęgniarka, która ma uprawnienia do podawania leków pensjonariuszom. Do pomocy zgłosiło się jedynie pięć sióstr zakonnych.

Urząd miasta podał, że w kaliskim Domu Pomocy Społecznej od 5 do 17 kwietnia zmarło siedem osób, z czego pięciu pensjonariuszy jeszcze przed wykonaniem badań na obecność koronawirusa, stąd decyzja wojewody o przewiezieniu pacjentów do do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

- Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS – powiedział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Wojewoda wydał też decyzje o skierowaniu dodatkowego personelu do pracy w kaliskim ośrodku.


Z kolei w Bytomiu chciano ewakuować zdrowych podopiecznych DPS „Kombatant”. 40 osób, u których testy na koronawirusa dały wynik negatywny, miało trafić do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach, ale pensjonariusze nie pojechali do GCR, ponieważ samorząd Bytomia stwierdził, że nie jest w stanie zapewnić personelu do czuwania nad tymi osobami, które potrzebują całodobowej opieki. W DPS „Kombatant” trwa dezynfekcja – 52 pensjonariuszy i 10 pracowników placówki są zakażone koronawirusem.

Od kilkunastu dni ze względu na liczne przypadki zakażenia koronawirusem wyjątkowo trudna jest sytuacja w domach pomocy społecznej, m.in. przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie, w Drzewicy (woj. łódzkie), Psarach (woj. wielkopolskie) i w Jakubowicach (woj. opolskie). W niektórych placówkach brakuje personelu.

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości powiedział, że Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania pod kątem rażącego naruszenia procedur w kilku DPS.

Domy pomocy społecznej (DPS) świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu m.in. wieku, choroby lub niepełnosprawności. Za ich utrzymanie, finansowanie i prowadzenie tych placówek odpowiedzialne są samorządy. W Polsce funkcjonują 824 takie placówki, w których przebywa ponad 80 tys. osób. Dotychczas zakażenie koronawirusem stwierdzone zostało u 0,3 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów.

MRPiPS przekonuje, że wspiera samorządy prowadzące domy pomocy społecznej. Przypomina również, że na początku kwietnia do wojewodów trafiło dodatkowe 20 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Ponadto, w najbliższym czasie do placówek pomocy społecznej trafi również blisko milion maseczek oraz blisko milion par rękawiczek ochronnych, a także ok. 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz 174 tys. przyłbic. Środki ochronne trafią również m.in. do placówek całodobowej opieki, placówek dla osób bezdomnych czy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj106 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (106)

Inne tematy w dziale Rozmaitości