Premier Morawiecki: Od 20 kwietnia przystępujemy do zdejmowania obostrzeń. Fot. Flickr/premierrp
Premier Morawiecki: Od 20 kwietnia przystępujemy do zdejmowania obostrzeń. Fot. Flickr/premierrp

Od 20 IV zdejmowanie obostrzeń. Morawiecki: Izolacja, identyfikacja, informatyzacja

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 190

Od 20 kwietnia przystępujemy do zdejmowania obostrzeń - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Chcemy zaproponować nowe reguły; zasadę trzech "i": izolacja, identyfikacja, informatyzacja - zaznaczył szef rządu.

Nowe i stare zasady:

- w sklepach do 100 m2 - cztery osoby na jedną kasę; powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni;

- jedna osoba na 15 m2 powierzchni w kościołach i obiektach kultu;

- możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie (otwarcie lasów i parków);

- wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13 roku życia;

- wyjątek od obowiązku noszenia maseczek ochronnych zakrywających usta i nos rząd chce zastosować wobec rolników;

- powrót rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy nie wcześniej niż za miesiąc, bez publiczności;

- wesela i inne tego typu spotkania będą umożliwiane w kolejnych etapach zmniejszania obostrzeń;

- rząd nie planuje otwarcia granic, będzie utrzymany "co najmniej termin 3 maja" (Mateusz Morawiecki). 


Kolejne etapy znoszenia ograniczeń

II etap znoszenia ograniczeń przewiduje: otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów, galerii sztuki. 


III etap odnosi się do gastronomii - stacjonarnie z ograniczeniami. Wówczas mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. 

Możliwe będą wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. Ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach. 

IV etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Zasady nowej rzeczywistości

Izolacja to zachowanie właściwego dystansu. Ale przede wszystkim musimy nosić maseczki ochronne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa - podkreślił.

koronawirus w Polsce, koncert balkonowy, muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej w Katowicach
Koronawirus w Polsce. Koncert balkonowy w wykonaniu muzyków Śląskiej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Fot. PAP/PAP/Andrzej Grygiel

– Identyfikacja - będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty" - mówił premier. Jak dodał wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. "Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony – powiedział. 

– Informatyzacja - to jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać; jak najwięcej cyfrowych procesów, po to żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami – powiedział Morawiecki.

Odmrażanie gospodarki

W kolejnych etapach rząd będzie otwierać rzemiosło, następnie handel, na końcu usługi. - Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji - tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka – powiedział premier Morawiecki.

Informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane "może co tydzień, ale może co dwa" - zaznaczył szef rządu.

Jeśli ilość zachorowań nie będzie się zmniejszać „będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia” obostrzeń - zastrzegł premier. Ocenił, że patrząc na Hiszpanię, Włochy czy Francję sytuacja w Polsce jest „lepsza w odniesieniu do całego społeczeństwa”.

Zgodnie z obecnymi przepisami, w związku z epidemią koronawirusa sklepy w galeriach handlowych - za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek - są zamknięte. W sklepach, na targach i na poczcie obowiązują ograniczenia liczby klientów. Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób powyżej 65. roku życia. 

Szumowski o "powrocie do normalności" 

– Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki oświadczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Może to potrwać półtorej roku lub dwa lata. – Możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, w reżimie sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia – zapowiedział minister zdrowia. 

Co z wakacjami?

Czy wszystkie restrykcje mogą zostać zniesione np. na wakacje, a jeśli nie, to czy branża hotelarska będzie mogła liczyć na wsparcie rządu?

– Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji. Ale wiele z tych restrykcji będzie można w taki sposób ująć, aby one nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Oczywiście to nie oznacza, że będziemy tak spędzali wakacje, jak je spędzaliśmy kiedyś – odpowiedział Szumowski. 

Natomiast premier Morawiecki podkreślił, że branża hotelarska jest jedną z ważniejszych w gospodarce i może liczyć na wsparcie, m.in. w ramach tarczy antykryzysowej, postojowego.

Jak dodał, jeśli są to firmy zatrudniające do 9 osób, mogą liczyć na zwolnienie z ZUS, a jeśli zatrudniają do 49 osób - 50-proc. zwolnienie z ZUS.

– Jeśli jednak są to firmy, które wymagają większego zastrzyku płynności, dodatkowego kapitału, czy gwarancji albo pożyczki, która może być umorzona nawet do 75 proc., to również jak najbardziej branża hotelarska jest tą branżą, która może liczyć i będzie liczyć na pewno na wsparcie państwa – powiedział premier.

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj190 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (190)

Inne tematy w dziale Rozmaitości