Rozładunek samolotu Antonov An-225 Mriya. fot. PAP
Rozładunek samolotu Antonov An-225 Mriya. fot. PAP

Lądowanie Antonowa, Strajk Kobiet z mandatami. Koronawirus - raport dnia

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 89

Dziś potwierdzono w Polsce 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i śmierć kolejnych dwunastu osób. 

Ofiary śmiertelne, o których poinformował dzisiaj resort zdrowia dotyczą: 98-letniej kobiety i 66-letniego mężczyzny z Raciborza, 86-letniej kobiety z Tych, 70-letniego mężczyzny z Grudziądza, 73-letniej kobiety i 82-letniej kobiety z Poznania, 42-letniego mężczyzny, 81-letniego mężczyzny oraz 82-letniej kobiety z Radomia, 94-letniej kobiety, 86-letniego mężczyzny z Warszawy oraz 83-letniego mężczyzny Ruśca. 

Nowe potwierdzone przypadki pochodzą kolejno z województw: śląskiego (41), mazowieckiego (27), opolskiego (19), łódzkiego (16), świętokrzyskiego (12), dolnośląskiego (10), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (7), wielkopolskiego (6), małopolskiego (3) i zachodniopomorskiego (2).


Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 7202 osób, z których 263 zmarło. Na świecie na COVID-19 choruje 1 925 853 osób. Zmarłych jest 119 719, a ozdrowieńców jest 452 333.

Przylot największego samolotu świata do Polski

Około godziny 10 na stołecznym lotnisku im. Chopina wylądował największy w użytku i najcięższy w historii samolot na świecie – Antonow An-225 Mrija. Na pokładzie znajdował się sprzęt potrzebny do walki z epidemią koronawirusa. Ministerstwo Aktywów Państwowych podało, że chodzi m.in. o 7 mln maseczek, kilkaset tys. kombinezonów medycznych i kilkaset tys. przyłbic.

„Jeszcze nigdy tak wielki samolot nie dostarczył tak wiele maseczek tak nielicznym” – napisał Donald Tusk, parafrazując zdanie wypowiedziane przez Winstona Churchilla, które brzmiało: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym".

Szumowski: Odmrożenie gospodarki od 19 kwietnia

Rząd będzie powoli odmrażał kolejne gałęzie gospodarki, a początek procesu nastąpi 19 kwietnia. Łukasz Szumowski nie pozostawił jednak wątpliwości: o letnich koloniach możemy w tym roku zapomnieć.

- Będziemy powoli od 19 kwietnia odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji - zadeklarował minister zdrowia w programie RMF FM. Szczegóły stopniowego przywracania gospodarki do normalności poznamy w środę i czwartek.

Strajk kobiet - interwencja policji

We wtorek w Warszawie odbył się samochodowy Strajk Kobiet przeciwko projektowi ustawy zaostrzającemu prawo antyaborcyjne, którym w tym tygodniu ma zająć się Sejm. Protest prowadzono pod hasłem "Odrzuć projekt Godek #Piekłokobiet".

W proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób w samochodach z naklejonymi na szybę kartkami z logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz hasłami "Myślę, czuję, decyduję". Protestujący jeździli wokół ronda Dmowskiego w centrum stolicy. Wśród aut byli również rowerzyści z plakatami strajku.

Podczas strajku policja wylegitymowała 24 osoby, nałożono też cztery mandaty.

Poczta Polska rozpoczyna sprzedaż maseczek ochronnych

Poczta Polska wprowadza do sprzedaży maseczki ochronne - poinformowała spółka. Maseczki będą dostępne w placówkach pocztowych w całym kraju najpóźniej 20 kwietnia br. Poczta planuje także wprowadzenie do swojej oferty żeli do dezynfekcji rąk.

Jak podano w komunikacie, Poczta Polska wprowadza do sprzedaży wyprodukowane w Polsce maseczki ochronne wielokrotnego użytku w cenie 9,99 zł za sztukę. Dodano, że produkt będzie można także kupić w sklepie internetowym w paczkach po 5 sztuk, cena za komplet wynosi 49,95 zł.

Malutkie dzieci nie muszą nosić maseczek

16 kwietnia w całym kraju zaczyna obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych. Trzeba chronić usta i nos nawet najmłodszym dzieciom, ale nie są do tego potrzebne maseczki. Wystarczą specjalne osłonki w wózkach lub bawełniane chustki. Dzieciom do 2. roku życia nie powinno się zakrywać twarzy, bo mogą się udusić.

W przypadku większych dzieci maseczki można dostosować do wielkości twarzy. 

WHO: Nie ma jeszcze szczytu zakażeń koronawirusem

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała, że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem. WHO i Światowy Program Żywnościowy (WFP) dostarczyły sprzęt medyczny i środki ochronne do Afryki.

"Na razie 90 proc. infekcji (na świecie) ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń" - podkreśliła Harris.

Jak dodała, nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za 12 miesięcy lub później.

KJ



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj89 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (89)

Inne tematy w dziale Rozmaitości