Do UOKiK wpłynął wniosek PKN ORLEN o przejęcie Ruchu. - Fuzje robi się na złe lata, nie na dobre - mówi prezes spółki Daniel Obajtek.
PKN ORLEN nie zamierza z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem wstrzymywać akwizycji - planuje przejąć Energę, połączyć się z Lotosem i kupić Ruch. Grupa, która powstanie z połączenia tych spółek, ma wesprzeć transformację energetyczną.
Do UOKiK wpłynął wniosek PKN Orlen o przejęcie Ruchu
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia spółki Ruch.
Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek, a także usług kurierskich. Ruch kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.
W kwietniu ubiegłego roku Alior Bank, PKN ORLEN i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji, dotyczącej przejęcia spółki Ruch. Porozumienie zakładało, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie odsprzeda je PKN ORLEN.
KE przesłała zastrzeżenie dotyczące fuzji z Lotosem
PKN Orlen otrzymał od KE możliwość zapoznania się z wynikami analiz w ramach drugiej fazy postępowania związanego z przejęciem Lotosu. Zgodnie z praktyką tej fazy postępowania, zastosowana została procedura zastrzeżeń, „Statement of Objections”.
Koncern przyznał, iż spodziewa się pozytywnej decyzji dotyczącej przejęcia Grupy Lotos w zakładanym wcześniej terminie - do końca pierwszej połowy tego roku.
- Wydane przez Komisję Europejską zastrzeżenia nie są dla nas zaskoczeniem. To naturalny etap w bardziej skomplikowanych postępowaniach, a takim jest właśnie fuzja z Grupą Lotos. Komisja przedstawia swoje uwagi pierwszy raz w tak pełnej formie na piśmie. Z pewnością dokładnie je przeanalizujemy i odniesiemy się do nich, składając jednocześnie formalną propozycję środków zaradczych. Wierzymy, że rozwieją one wątpliwości Komisji – podkreślił Obajtek.
Wkrótce przejęcie Energi
Zapowiadany w grudniu termin zamknięcia transakcji związanej z przejęciem Energi przez PKN ORLEN w kwietniu pozostaje aktualny? - Takie procesy nie mogą trwać bez końca. Realizuje się je możliwie jak najszybciej, bo wszyscy mają swoje cele i bieżące wyzwania do zrealizowania. Energa jest firmą, która musi mieć wyznaczone kierunki działania. Ze swojej strony wykonaliśmy ciężką pracę i jeśli przekonamy właścicieli do stawienia się na wezwanie, to zamkniemy proces w zapowiedzianym terminie - powiedział Obajtek w rozmowie z Business Insider Polska.
KJ
Inne tematy w dziale Gospodarka