Elektrownia Turów należąca do Grupy PGE kończy modernizację bloków energetycznych. Będą spełniały surowe normy emisyjne.
Bloki energetyczne nr 1, 2 i 3 są modernizowane od 2014 r. Prace są już na ukończeniu, a ostatni blok unowocześniony zostanie uruchomiony w połowie roku. Zmodernizowano w nich kotły, turbiny, generatory, elektrofiltry i systemy sterowania. Cel to zmniejszenie emisji tlenków azotu o ponad 10 proc. (ze 190 do 175 mg/Nm3), dwutlenku siarki i pyłu o ponad 50 proc. (dwutlenku siarki z 400 do 180 mg/Nm3, pyłu z 50 do 10mg/Nm3).
Elektrownia Turów to producent energii dla 2,3 mln gospodarstw domowych. Obecnie działa w niej 6 bloków, trwa budowa siódmego. Elektrownia spełnia obecnie normy środowiskowe określone w polskim i europejskim prawie. Prace modernizacyjne w blokach 1-3 i standard wykonania bloku nr 7 dostosują je do nowych, surowszych norm emisyjnych określonych przez Unię Europejską, które zaczną obowiązywać w sierpniu 2021 r.
Wartość projektu modernizacyjnego bloków 1-3 to ok. 800 mln zł. Pierwszy blok (nr 2) został oddany do użytku w I kwartale 2019 r. Pomiary emisji potwierdziły spełnienie wszystkich głównych gwarancji, w tym parametrów, które mają bezpośredni wpływ na środowisko. Kolejny z modernizowanych bloków - nr 1 - został zsynchronizowany z siecią we wrześniu 2019 r. Ruch regulacyjny tego bloku zakończył się 14 lutego 2020 r., a jego przekazanie do ponownej eksploatacji planowane jest w II kwartale 2020 r. Blok nr 3 - ostatni z modernizowanych bloków - jest na końcowym etapie montażu. Pierwsza synchronizacja bloku zaplanowana jest na przełom czerwca/ lipca 2020 roku.
Nowy blok energetyczny
Budowa nowego bloku energetycznego nr 7 jest na ukończeniu. Blok będzie miał moc ok. 500 MW. Zastosowane w nim rozwiązania technologiczne mają zagwarantować wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej, pełne i efektywne wykorzystanie zasobów węgla brunatnego ze złoża Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz zachowanie wszystkich norm i standardów środowiskowych.
Emisja SO2 z nowego bloku w porównaniu z wyłączonymi blokami energetycznymi nr 8, 9 i 10 zmniejszy się prawie dwudziestokrotnie, a emisja pyłów około dziesięciokrotnie. W związku z wymaganiami polityki klimatycznej blok jest przygotowany pod budowę instalacji wychwytu dwutlenku węgla ze spalin.
Obecnie elektrownia Turów jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw domowych. Po zakończeniu budowy nowego bloku, turoszowski kompleks energetyczny będzie mógł zasilić w prąd dodatkowy milion gospodarstw przez najbliższe 25 lat.
BG
Inne tematy w dziale Gospodarka