Epidemia wywołuje lęk i niepewność, może zaostrzyć objawy zaburzeń psychicznych. Pomoc psychologiczna w tym trudnym czasie jest możliwa. Sprawdź, jak sobie pomóc.
Informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19, rosnącej liczbie zachorowań i śmierci z powodu tej choroby, możliwych skutkach zarażenia – szczególnie dla osób starszych, ograniczenia, zakazy, zmiana dotychczasowego trybu życia – to wszystko wywołuje niepokój, stres, a u osób mających różnego rodzaju zaburzenia i problemy psychiczne także zaostrzenie stanu. Te emocje, zachowania i reakcje organizmu są normalne i zrozumiałe w czasie kryzysu.
Natłok informacji i fakenewsy
Gdy lęk i stres zaczynają dominować w codziennym życiu, warto podjąć działania, które go zminimalizują. Po pierwsze odizolować się od zbyt częstego słuchania informacji o epidemii. Może wystarczy raz-dwa razy dziennie sprawdzić wydarzenia i to nie na jednym portalu, tylko na kilku różnych? Pamiętajmy o tym, że media też są zaangażowane światopoglądowo i politycznie – niektóre sprzyjają rządowi, a inne sympatyzują z opozycją. W obu przypadkach przedstawienie tej samej informacji może być zasadniczo różne.
Pamiętajmy, że na kryzysie żerują różnego rodzaju oszuści. Rozpowszechniają nieprawdziwe informacje (fakenewsy), aby wywołać nasz niepokój i w ten sposób zachęcić do podjęcia określonych działań, na przykład zakupu jakiegoś produktu. Nie reagujmy na sms-y zachęcające do wpłaty pieniędzy na jakiś cel, albo na przykład konieczności ponownego zalogowania się do e-konta.
Hobby, dom, ogród
Sposobem, który może złagodzić stres towarzyszący epidemii i przymusowej izolacji, może być zajęcie się hobby, domem, ogrodem. Wypełnij czas zajęciami, na które przed epidemią zawsze brakowało Ci czasu. Może uporządkujesz zdjęcia rodzinne? Zrobisz porządek w garażu lub piwnicy? Wiosenne prace w ogrodzie? A może napiszesz od dawna planowany tekst na blogu? Seniorzy mogą skorzystać z poradnika, jak samodzielnie ćwiczyć w domu. Więcej na ten temat: Ćwiczenia online dla seniorów . Dzięki takim aktywnościom w organizmie wzrośnie poziom zadowolenia i rzeczywistość przestanie tak bardzo stresować.
Pomoc psychologa
W trudniejszych sytuacjach, gdy lęk i stres przejęły kontrolę nad nami i nie potrafimy myśleć o niczym innym, jak tylko o ciągłym zagrożeniu chorobą, warto pomyśleć o rozmowie z psychologiem lub psychiatrą. Pomoc taka jest dostępna przez telefon i online, a trudnych sytuacjach także osobiście – w szpitalu.
Poradnie zdrowia psychicznego w Polsce działają cały czas, zmieniły jednak sposób pracy. Ograniczono lub wyeliminowano możliwość bezpośrednich spotkań, zawieszone są m.in. spotkania grup wsparcia, ale NFZ refunduje udzielone telefonicznie (teleporady) i za pomocą komunikatorów.
Działają szpitale psychiatryczne z izbami przyjęć. Recepta na leki czy zwolnienie lekarskie mogą być wystawione elektronicznie. Przeczytaj, jak działa e-recepta.
Centrum Wsparcia
W sytuacji, gdy masz kryzys psychiczny lub zauważasz go u bliskiej osoby, możesz przez całą dobę zadzwonić na bezpłatny telefon do Centrum Wsparcia prowadzony przez Fundację ITAKA. Pod numerem 800 70 2222 przez wszystkie dni tygodnia dyżurują specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy.
Pomoc psychologiczna WOT
Wojska Obrony Terytorialnej nuruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.
Pomoc świadczą także centra zdrowia psychicznego i środowiskowe centra zdrowia psychicznego.
Psychoterapia
Z pomocy psychologicznej można również korzystać w prywatnych poradniach. Wielu terapeutów kontynuuje pracę z podopiecznymi za pomocą telefonu, Skype’a lub innych komunikatorów.
Polecamy: Gdy cierpi dusza, pomaga psychoterapia
BG
Inne tematy w dziale Rozmaitości