W krajach dotkniętych pandemią koronawirusa ludzie nie mogą się gromadzić, dlatego biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych.
Wierni mogą przyłączyć się do modlitwy w domu i uczestniczyć w obrzędach dzięki transmisjom - zalecił Watykan.
Wielkanoc bez udziału wiernych
Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.
W Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godzinie 11.00 papież odprawi mszę w bazylice Świętego Piotra. Z programu Wielkiego Czwartku zgodnie z zaleceniem Kongregacji wykreślono poranną mszę Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia.
Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim, Mszę Wieczerzy Pańskiej. Od 2013 roku przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców. Mszę odprawi w bazylice Św. Piotra. W Wielki Piątek tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej. Następnie o godzinie 21.00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej, po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.
W Wielką Sobotę o godz. 21 w bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi mszę o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.
Szczegółowe wytyczne Watykanu
W środę 25 marca opublikowany został szczegółowy, uzupełniony dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z zaleceniami dla diecezji na całym świecie, dotyczący formy i przebiegu uroczystości Wielkiego Tygodnia w okresie pandemii koronawirusa. „Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu osób, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju” - ogłosiła kongregacja kierowana przez kardynała Roberta Saraha.
Zalecono, aby poinformować wiernych o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w domach. Ponadto Kongregacja wskazała, że pomocne mogą transmisje w mediach. W opisie kolejnych mszy i nabożeństw Wielkiego Tygodnia znajduje się zalecenie, aby w Niedzielę Palmową obrzęd upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy odbył się wewnątrz budynku sakralnego. Powtórzona została sugestia, aby ewentualnie przenieść msze Krzyżma świętego w Wielki Czwartek rano na późniejszy termin. W inaugurującą Triduum Paschalne Mszę Wieczerzy Pańskiej tego dnia po południu należy pominąć obrzęd obmycia nóg, a także procesję.
W punkcie dotyczącym Wielkiego Piątku Watykan zalecił przygotowanie modlitw w intencji osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych. „Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczać wyłącznie do celebransa” - głosi dokument Kongregacji. Jak zaznaczono, msze Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę należy odprawić wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych.
Dekret kończy postanowienie, że „wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września”.
KJ
Inne tematy w dziale Społeczeństwo