Bez pomocy rządu samorządom bardzo trudno będzie przetrwać czas epidemii, niektóre pod koniec roku mogą nawet stracić płynność - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Bez pomocy rządu samorządom bardzo trudno będzie przetrwać czas epidemii, niektóre pod koniec roku mogą nawet stracić płynność - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Paweł Supernak

Trzaskowski: Bez pomocy rządu samorządom bardzo trudno będzie przetrwać czas epidemii

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 154

Bez pomocy rządu samorządom bardzo trudno będzie przetrwać czas epidemii, niektóre pod koniec roku mogą nawet stracić płynność - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak dodał, ze względu na trudną sytuację władze stolicy chciałyby zawieszenia lub zmiany zasad naliczania tzw. janosikowego. 

W piątkowej rozmowie w radiu TOK FM prezydent stolicy pytany był m.in. o trudności finansowe, z którymi muszą zmierzyć się samorządy w kontekście trwającej epidemii koronawirusa. 

Trzaskowski wskazał, że samorządy robią „wszystko, co mogą”, w tym m.in. starają się pomóc przedsiębiorcom, obniżając im czynsze. – Natomiast będzie nam bardzo trudno, i to wszystkim samorządom. To jest stanowisko Unii Metropolii Polskich, a także Związku Miast Polskich. Bez pomocy rządu w tej sytuacji niektóre samorządy mogą wręcz stracić pod koniec roku płynność, w związku z tym jeżeli rząd obiecuje miliardową pomoc, jeżeli jest prawie 40 mld zł do wzięcia z Unii Europejskiej, to my liczymy, że rząd poluzuje samorządom zasady, choćby jeżeli chodzi o budżet, pozwoli nam na większą elastyczność, żeby móc się bardziej zadłużyć – mówił Trzaskowski. 

– Bez pomocy rządu dla samorządu bardzo trudno nam będzie przez ten trudny okres przejść suchą nogą – zaznaczył. Jak dodał, w przypadku Warszawy jedną z próśb w stronę rządu jest zawieszenie płacenia tzw. janosikowego lub zmiana jego naliczania. – Paradoks polega na tym, że janosikowe jest naliczane na podstawie wskaźników sprzed dwóch lat, wtedy kiedy sytuacja ekonomiczna była fantastyczna, a my musimy płacić w tym roku, kiedy sytuacja jest bardzo zła – wskazał. 

Warszawa, straż miejska, koronawirus, bulwary nad Wisłą
Koronawirus w Polsce. Straż miejska na Bulwarach nad Wisłą w Warszawie. Fot. PAP/PAP/Paweł Supernak

Pytany o wyposażenie warszawskich szpitali, prezydent stolicy podkreślił, że w mieście jest dziesięć szpitali nadzorowanych przez samorząd. – Tam, jeżeli chodzi o dostęp do tego sprzętu, który zabezpiecza lekarzy i pielęgniarki, to jest on zabezpieczony na najbliższe dni. Ja specjalnie zwracałem się do rządu, żeby tego sprzętu kupić więcej, te dostawy nie były wystarczające, w związku z czym sami kupiliśmy sprzęt – powiedział. Podkreślił przy tym, że nie jest w stanie dokładnie ocenić, jaka panuje sytuacja w szpitalach, które nie podlegają samorządowi. 

Dopytywany, czy ma wrażenie, że system pomoc medycznej dla pacjentów innych niż ci z koronawirusem działa dobrze, Trzaskowski odparł, że „na razie odpowiedź na to pytanie brzmi tak”. – Jeżeli chodzi o szpitale miejskie - tak, z tym zastrzeżeniem, że odwoływana jest olbrzymia większość operacji planowanych, w związku z tym jeśli potrwa ten stan nadzwyczajny znacznie dłużej, to rzeczywiście zaczną narastać problemy – powiedział. 

Prezydent stolicy wskazał ponadto, że obecnie szpitale miejskie nie zajmują się pacjentami z koronawirusem, natomiast - w przypadku zbytniego obciążenia pozostałych placówek - część z nich również musiałaby zacząć pełnić funkcję szpitali zakaźnych. 

– Wtedy pojawi się prawdziwy problem. Wszystko zależy od tego, jak będzie się ta epidemia rozwijała w Polsce – powiedział. 

Od 20 marca w Polsce panuje stan epidemii. Aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, rząd tymczasowo zamknął granice i wprowadził obostrzenia dotyczące m.in. poruszania się w przestrzeni publicznej. Ograniczenia dotyczą też działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. 

W piątek Sejm ma zająć się tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem pomocowym dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii. 

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj154 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (154)

Inne tematy w dziale Polityka