- Nie ma powodu do niepokoju: system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał, mamy gotówkę w rezerwie - twierdzi prezes NBP Adam Glapiński. Rząd przedstawił pakiet antykryzysowy przeznaczony dla przedsiębiorców i pracowników. Ma on być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa.
Mówiąc o kryzysie związanym z koronawirusem Glapiński przyznał, że będzie on mocny, ale "bez przesady, to nie jest wojna". Glapiński zapewnia, że wszystkie instytucje finansowe były przygotowane na różnego rodzaju kryzysy. - Nie spodziewaliśmy się akurat takiego szczególnego, ale jest to kryzys, do którego jako państwo jesteśmy doskonale przygotowani. Wszystkie instytucje państwowe wiedzą, co mają robić - podkreślił.
Dodał, że pakiet, który przygotował rząd jest absolutnie bezprecedensowy. - To jest niesamowicie silne uderzenie antykryzysowe na skalę europejską i światową - powiedział.
Glapiński zapewniał, że Polska ma wyjątkowo silny system bankowy, zaopatrzony w kapitał dzięki stworzeniu wcześniej odpowiednich regulacji. - Banki trochę narzekały, że muszą aż takie budować bufory wszystkie, ale mają je jak przychodzi teraz czas. My to jeszcze podlejemy płynnością, damy większe możliwości - mówił prezes NBP.
Zaznaczył jednak, że mogą wystąpić niedogodności dla pewnych grup pracowniczych, wiekowych w zależności od tego, jakie mają umowy w pracy. - Żadne kredyty, żadne wypłaty nie są zagrożone - to jeszcze raz stanowczo podkreślam, mając za sobą autorytet całego NBP - dodał Glapiński.
Zastrzegł, że nie ma obawy, że pieniędzy w bankach zabraknie i nie ma najmniejszego powodu, by się o to obawiać. - Fizycznej gotówki mamy nieprzebrane ilości - zapewnił.
Zaznaczył, że Narodowy Bank Polski jest przygotowany na różnego rodzaju kryzysy i że nie ma powodu do niepokoju. - Jeśli chodzi o system bankowy to jest on dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny, nie ma tutaj żadnego niebezpieczeństwa. Jeśli chodzi o bank centralny, to jest silny bank, potężny bank, nawet jak na nasze możliwości - zapewnił prezes NBP.
Według prezesa NBP najbardziej pesymistyczne modele Narodowego Banku Polskiego nie schodzą poniżej prognozy 1,6-1,7 proc. wzrostu PKB w 2020 r. - podkreślił. Jego zdaniem, wzrost PKB w 2020 r. może oscylować w ok. 2 proc. PKB, by w 2021 roku zdecydowanie odbić się w górę.
- Charakterystyka tego kryzysu jest inna niż finansowego poprzedniego, czy innego. Tutaj po opanowaniu choroby czy po przejściu jej szczytu będzie bardzo silne odbicie konsumpcyjne, inwestycyjne - gospodarka skoczy bardzo szybko w górę i będzie odrabiać straty - przekonuje Glapiński.
Prezes NBP wskazał, że działania banku centralnego można podzielić na trzy najważniejsze części. To obniżenie stóp procentowych, operacje repo umożliwiające zwiększenie płynności w sektorze bankowym i zakup obligacji.
Glapiński poinformował, że w czwartek zostanie uruchomiony skup obligacji skarbowych. - Planujemy przeprowadzić pierwszą aukcję obligacji skarbowych, powinna być od razu na dużą skalę. To na pewno w kolejne dni będzie się rozszerzać - powiedział.
ja
Inne tematy w dziale Gospodarka