66-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który przebywał w szpitalu w Lublinie, zmarł w sobotę. Trzynaście osób w Polsce wyzdrowiało po wcześniejszym zarażeniu koronawirusem.
Zmarły mężczyzna pochodził z powiatu janowskiego. To trzeci w Polsce zgon osoby zakażonej koronawirusem.
66-latek z rozpoznanym zakażeniem koronawirusem przebywał w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Mężczyzna został przyjęty do szpitala w nocy z 11 na 12 marca. Miał potwierdzone zarażenie koronawirusem, ale miał też choroby przewlekłe, współistniejące. Był przyjęty w stanie określanym jako średniociężki.
Dyspensa od niedzielnej mszy
Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w sobotę za pośrednictwem stacji telewizyjnych w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
Orędzie wyemitowały w sobotę m.in: TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News, TV Trwam, Onet.pl.
Abp Gądecki poprosił o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób, które – jak powiedział - płynie z troski o zdrowie wszystkich.
Trzynastu ozdrowieńców
Będzie nam przybywało pacjentów, którzy będą mieli wyniki dodatnie, ale ci pacjenci są z ognisk, które są poddane naszej obserwacji. Mamy także trzynastu ozdrowieńców - to jest dobra informacja - mówił w sobotę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
W mojej wypowiedzi muszą wybrzmieć trzy najważniejsze słowa: odpowiedzialność, rozwaga, rozsądek - to jest prawdziwe lekarstwo na koronawirusa – mówił podczas konferencji w KPRM Pinkas.
Pinkas podkreślił, że Polska nie podejmuje nadmiarowych działań, a tylko to, co powinna zrobić. – To inne kraje mają podążać naszą drogą i to robią. To my jesteśmy tymi, którzy wyznaczają kierunek, my dajemy busolę z azymutem, jak postępować, żeby dać poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim naszym obywatelom – podkreślał.
– Będziemy mieli coraz lepsze efekty dlatego, że potrafimy się skonsolidować, że mamy naprawdę oddanych lekarzy i pielęgniarki, że nasze służby są coraz bardziej sprawne, bo są coraz bardziej doświadczone, bo przecież to jest nowe wyzwanie – mówił.
Główny inspektor sanitarny apelował, aby zachować odpowiedni dystans w przypadku, kiedy mieszkamy z rodziną, żeby się wysypiać, wietrzyć pomieszczenia i myć ręce oraz stosować się do publikowanych przez rząd komunikatów.
LOT poleci po Polaków
W niedzielę ok. 13.00 na lotnisku Chopina w Warszawie ma wylądować pierwszy samolot z Polakami w ramach rządowej akcji #LOTdoDomu. Samolot przyleci z Londynu.
Polacy chcący wrócić do kraju będą po godz. 22 mogli skorzystać ze stron internetowych: lotdodomu.pl lub lotdodomu.com.
„Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę” - poinformował PLL LOT.
Oprócz Wielkiej Brytanii, rejsy specjalne mają się odbyć także z Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w miejscach niewymienionych powyżej także będą mogły skorzystać z pomocy polskiego przewoźnika.
KW
Inne tematy w dziale Rozmaitości