Młodzi chętnie obchodzą Dzień Kobiet. Święto to nie kojarzy im się z PRL-em.
Młodzi chętnie obchodzą Dzień Kobiet. Święto to nie kojarzy im się z PRL-em.

Dzień Kobiet - robotnicze święto przeżywa w Polsce renesans

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 49

Korzenie Dnia Kobiet sięgają początku XX wieku, chociaż niektórzy twierdzą, że jego pierwowzorów można się doszukiwać już w starożytności.

Dzień Kobiet - historia

Niektórzy historycy uważają, że początki święta kobiet sięgają aż zamierzchłych czasów starożytnego Rzymu i wiążą się z przypadającym na koniec marca świętem Matronalii.  Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Święto to wywodzi się jednak z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Dokładnie 8 marca 1908 roku kobiety wyszły na ulice Nowego Jorku. Pracownice domagały się wówczas przyznania im praw wyborczych oraz lepszych warunków pracy. Protest zakończył się tragicznie. W jego trakcie wybuchł pożar, w którym zginęło 126 kobiet. Rok później obchodzono pierwszą rocznicę tych wydarzeń. 

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

Dzień Kobiet
Sufrażystki w Krakowie. Dzień Kobiet w 1911.fot. Wikimedia

W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Tego dnia święto było obchodzone po raz pierwszy w Rosji. Wiece odbywały się tam w ostatnią niedzielę lutego wg kalendarza juliańskiego. Dzień Kobiet obchodzony był również w innych krajach.

Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Lata później Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy "w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także w celu zaznaczenia dużego wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój".

Dzień Kobiet w PRL

czerwone goździki

Święto Kobiet przed II wojną światową nie cieszyło się w Polsce zbyt dużą popularnością. Do rozpropagowania tego święta przyczynił się komunizm. Po wojnie Dzień Kobiet służył PRL-owskiemu aparatowi państwa do szerzenia propagandy.

Jak wyglądał Dzień Kobiet w PRL?

8 marca promowana była praca kobiet. Panie obdarowywane były "towarami luksusowymi" jak na tamte czasy. Oprócz kwiatka (początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany) każda z pań otrzymywała rajstopy, ręcznik, ścierkę, mydło lub kawę. 


Oprócz kwiatka każda z pań otrzymywała rajstopy, ręcznik, ścierkę, mydło lub kawę.


Z okazji Dnia Kobiet publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. 

Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o "przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu". Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów: "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", "Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy", "Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy.


"Odfajkowanie.." - materiał z Polskiej Kroniki Filmowej z okazji Dnia Kobiet.

Dzień Kobiet obecnie

Po 1989 r. Dzień Kobiet kojarzył się w Polsce z PRL-em i z tego powodu święto to na jakiś czas nie było zbyt chętnie obchodzone. Wygląda jednak na to, że przeżywa swój renesans. Co roku na ulicach miast można dostrzec coraz więcej straganów z tulipanami i innymi kwiatami. Oprózz kwiatów panowie kupują kobietom także inne upominki lub zapraszają partnerki na miły wieczór w restauracji.

Pracodawcy również dbają o swoje pracownice. W godzinach pracy zdarzają się poczęstunki, czasem też kobiety otrzymują drobne upominki. Na uczelniach studentki 8 marca nie są odpytywane na zajęciach, w szkołach uczennice mogą liczyć na spokój tego dnia, choć to raczej też zależy od woli nauczyciela czy wykładowcy.

Kobiety mogą też liczyć na rabaty w wielu sklepach, szczególnie drogeriach i perfumeriach. Panie coraz częściej spędzają wieczór 8 marca w gronie przyjaciółek w kawiarni lub knajpie.

W większych miastach Polski organizowana jest Manifa, czyli demonstracja kobiet domagających się równego statusu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie i w miejscach pracy. Czasami Manifa jest przesuwana na weekend przypadający bezpośrednio po Dniu Kobiet, gdyż zapewnia to większą frekwencję.

Manifa
Manifa i pikieta antyaborcyjna z okazji Dnia Kobiet 2014 w Krakowie. fot. Flickr/Piotr Drabik

Prezenty na Dzień Kobiet

W internecie można znaleźć sporo zapytań i podpowiedzi, co kupić na Dzień Kobiet. Oto kilka propozycji.

  • Świece zapachowe 

Świetnym prezentem dla Pań z okazji ich święta będą świece zapachowe. Piękne świece za dnia będą miłą dla oka ozdobą, a w nocy ich zapach rozniesie się po całym mieszkaniu tworząc niesamowitą atmosferę. Oprócz świec dekoracyjnych i zapachowych dostępne są także takie do masażu. 

Najlepiej wybierać świece, które zostały wykonane z naturalnych składników bez sztucznych dodatków. Dbajmy o lokalny rynek wybierając te tworzone, rozlewane oraz pakowane ręcznie w Polsce.

Dobre świece zapachowe palą się równomiernie – spalany jest cały wosk znajdujący się w słoiku, co powoduje również, że są wydajniejsze. Ponadto, dobrej jakości świece pachną na tyle intensywnie, że zapach wchodzi w drewno oraz w domowe tkaniny. Dzięki temu, po kilku tygodniach konsekwentnego palenia jednego rodzaju świec, zapach po prostu utrzymuje się w powietrzu. 

dekoracyjna świeczka
Świece to także bardzo ładna dekoracja.
  • Karta upominkowa 

Jeżeli nie znamy dokładnych zainteresowań i gustu danej kobiety czy po prostu nie chcemy ryzykować, dobrym rozwiązaniem będzie karta podarunkowa. Oszczędzamy tym samym czas spędzony na poszukiwaniach, a taki prezent jest zawsze trafiony. Obdarowywana sama dokona wyboru i na pewno będzie zadowolona. 

Większość sklepów ma w ofercie takie karty - popularne drogerie czy księgarnie. Dobrą alternatywą są karty do całych centrów handlowych. Wtedy mogą być one zrealizowane w kilkuset sklepach, a to dość szeroki wybór. Istnieją też karty podarunkowe do platform handlowych, jak Allegro czy Amazon. Kary upominkowe oferują też instytucje kultury, takie jak kina czy teatry. 

Karta upominkowa
Karta upominkowa to zawsze trafiony prezent.

  • Porcelana

Porcelana jako prezent to bardzo gustowny i praktyczny podarunek. Jest trwała i ponadczasowa, będzie służyła przez całe lata. Jednocześnie ma  w sobie elegancję, niepowtarzalny styl i piękno. Na pewno każda pani ucieszy się z cudownie ozdobionej filiżanki w komplecie z dzbanuszkiem lub kubka ze spersonalizowanym napisem. 

A w temacie porcelany nasz kraj ma się czym pochwalić. Polska porcelana od lat słynie ze swojej jakości i niezwykłego wzornictwa. Łączy w sobie tradycję, pasję i elegancję, a jednocześnie nowoczesność i aktualne trendy w aranżacji wnętrz. Przed zakupem warto więc zerknąć na kraj pochodzenia podarunku i nie kupować tańszych i gorszych zamienników.

porcelanowy zestaw do herbaty
Kupujmy porcelanę produkowaną w Polsce.

  • Szkatułka na biżuterię

Biżuteria jest dla kobiet bardzo ważna. Piękna szkatułka na jej skarby na pewno wywoła uśmiech na twarzy kobiety. Warto wybrać organizer na biżuterię, który będzie wystarczająco duży, aby przechować w nim wszystkie błyskotki.

Dobre pudełko powinno mieć dużo odpowiednich przegródek. Osobno przechowuje się pierścionki, kolczyki, naszyjniki, zegarki, łańcuszki, breloczki, medaliony i broszki. Dzięki porządkowi łatwiej znaleźć, to co akurat potrzebne.

Kuferek na biżuterię powoduje, że drogocenne klejnoty i ulubione ozdoby są chronione przed czynnikami zewnętrznymi typu: promienie słoneczne, drastyczna zmiana temperatury, wilgoć oraz kurz. Poza tym pudełko na biżuterię zabezpiecz ją przed zagrożeniami, ewentualnym zniszczeniem, upadkiem, zarysowaniem, pęknięciem.

Szkatułki pełnią też funkcję dekoracyjną, zwłaszcza jeśli są ozdobione własnoręcznie. Samodzielnie ozdobione pudełko na biżuterię, kuferek, czy szkatułka nabiera niezwykłej wartości. Można je udekorować doklejając do nich ozdobny papier, ususzone płatki i rośliny, guziki lub stare i nieużywanie już przedmioty.

drewniane pudełko
Szkatułki pełnią też funkcję dekoracyjną.

  • Apaszka

Chusty i apaszki to prezent, który możemy ofiarować zarówno babci, jak i młodszej siostrze. Przed zakupem zastanówmy się nad materiałem i krojem. Eleganckie, błyszczące apaszki będą idealne dla fanek klasyki. Ciepłe chusty spodobają się natomiast miłośniczkom trendów.

Kolor apaszki dopasowujemy do karnacji osoby, której będziemy wręczać prezent, gdyż ten dodatek nosimy bardzo blisko twarzy. Zwróćmy też uwagę na kolory jakie dominują w garderobie obdarowywanej.

Jedwabne apaszki to dobry wybór dla kobiet, które cenią elegancję i jakość. Długie jedwabne chusty sprawdzą się jako dopełnienie płaszczy i blezerów, krótkie do marynarek. Jedwabne chusty są ponadto przedmiotem kolekcjonerskim. Znajdują się na nich często inspiracje malarskie. Ekskluzywnym prezentem będzie chusta z kaszmiru. Ten materiał jest drogi, ponieważ ciężko, go wyprodukować. Jednak jego jakość rekompensuje cenę.

chusta
Kolor apaszki dopasowujemy do karnacji 

  • Kwiaty i słodycze

Kwiaty i słodycze to nieśmiertelna klasyka jeśli chodzi o prezenty. Są łatwo dostępne, dlatego to dobre rozwiązanie dla zabieganych. Estetycznie przybrane z przypiętą kolorową wstążką ucieszą każdą obdarowaną przedstawicielkę płci pięknej.

Można skorzystać z możliwości jakie oferują kwiaciarnie i przygotować zestaw samodzielnie dobranych do bukietu kwiatów. Tworząc w ten sposób jedyną i niepowtarzalną kompozycję. Można też postawić na gust florysty. 

Najpopularniejszymi kwiatami od lat są róże. Najczęściej wybieranymi przez mężczyzn są czerwone róże, bo symbolizują miłość. Żółte i czerwone tulipany są idealne na Dzień Kobiet. Żonkile, rumianki, gerbery, frezje i słoneczniki zachwycają swoim wyglądem i tworzą dodatek do bukietów lub dawane są jako pojedynczy kwiat. Z czasami PRL przestają nam się już kojarzyć gożdziki. Zachwycają swoim delikatnym pięknem i niesamowitą paletą kolorów.

goździki
Goździki kojarzą się w Polsce z Dniem Kobiet.


KJ


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj49 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (49)

Inne tematy w dziale Kultura