W wyremontowanym Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie eksponowana jest – tak jak przed laty - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci wraz z bezcenną kolekcją pamiątek narodowych i dzieł sztuki.
Muzeum było niedostępne dla zwiedzających od 2010 r. Jego ponowne otwarcie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2019 roku.
Co się zmieniło w Muzeum Książąt Czartoryskich
Po remoncie przestrzeń wystawiennicza Muzeum będzie o jedną trzecią większa - dzieła sztuki będą prezentowane w 26 salach na dwóch piętrach pałacu przy ul. Pijarskiej i w jego oficynach. Kolekcja Czartoryskich w grudniu 2016 r. została zakupiona przez państwo za 100 mln euro.
Jedną z najbardziej widocznych zmian w budynku będzie przeszklony dach nad dziedzińcem Pałacu Książąt Czartoryskich oraz szklana kładka łącząca sale wystawiennicze na II piętrze. Na parterze znajdą się m.in. kawiarnia, zaplecze edukacyjne i sklep muzealny. Dobudowana klatka schodowa i windy ułatwią zwiedzanie – dzięki nim muzeum będzie w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. System zabezpieczenia zbiorów w Muzeum Książąt Czartoryskich jest porównywalny z największymi i najnowocześniejszymi muzeami na świecie.
Remont Muzeum Książąt Czartoryskich pochłonął 51 mln zł. Pieniądze na prace budowlane, wykończeniowe, aranżację wnętrz, przygotowanie nowej ekspozycji pochodziły z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-20", a konieczny wkład własny zagwarantowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zespół kilkudziesięciu konserwatorów wykonał konserwację blisko 900 obiektów oraz 90 zabytkowych ram; w tym obrazów, militariów, tkanin, zabytków rzemiosła artystycznego i papieru.
Co zobaczymy w odnowionym muzeum
Zwiedzający zobaczą ponad 3 tys. obiektów. Oprócz najcenniejszego w polskich zbiorach obrazu - "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobrazu z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta będą to pamiątki związane z polskimi władcami i bohaterami narodowymi, m.in. kolekcjonowane przez księżną Izabelę Czartoryską szczątki wielkich postaci historycznych: Bolesława Chrobrego, Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego, namiot turecki zdobyty przez króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, kurtka generalska po twórcy Legionów Polskich Janie Henryku Dąbrowskim, chorągiew i dwie szable po Tadeuszu Kościuszce, akt unii horodelskiej z roku 1413, dokument hołdu pruskiego.
Plakaty zapowiadające otwarcie muzeum zachęcają do obejrzenia "Kolekcji naszej historii".
„Dama z gronostajem” będzie pokazywana jedynie w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które jest oddziałem MNK. Nie będzie ona wypożyczana, dlatego dyrekcja zaprasza do Krakowa wszystkich zainteresowanych obejrzeniem obrazu.
Do końca roku bilety za złotówkę
Do końca tgo roku bilety wstępu do Muzeum Czartoryskich będą kosztować tylko złotówkę (w niedzielę zwiedzanie jest darmowe), ale zostały już wyprzedane; niewielka ich pula będzie jeszcze dostępna w kasach. - To będzie muzeum prawdziwe. Prawdziwe, czyli takie, w którym opowieść jest budowana w oparciu o historyczne obiekty kolekcjonowane przez kilka pokoleń rodu Czartoryskich z konsekwencją i pełną świadomością, czemu mają one służyć" – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. - Kolekcja Czartoryskich jest wyjątkowa. Pokażemy jej bogactwo, różnorodność, historyczne znaczenie i wyjątkową klasę - zapowiada.
KJ
Inne tematy w dziale Kultura