Katarzyna Lubnauer złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej. Nowym liderem ugrupowania został Adam Szłapka.
Zobacz: Nieoficjalnie: Katarzyna Lubnauer nie będzie już przewodniczącą Nowoczesnej
Słaby wynik Nowoczesnej w wyborach
W Warszawie odbyła się konwencja Nowoczesnej, podczas której Katarzyna Lubnauer złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej ugrupowania. - Należy postawić pytanie, czy mam poczucie sukcesu? Czy jestem zadowolona z miejsca, w którym obecnie się znajdujemy? Czy uważam, że powinniśmy poprzestać na osiągniętych celach? Odpowiedź jest krótka – trzy razy nie – mówiła Lubnauer.
Lubnauer podkreśliła, że rezygnuje w poczuciu, że jako przewodnicząca na „trudne czasy” zrobiła wszystko, co w jej mocy, by partia i środowisko przetrwały kryzys.
W swoim wystąpieniu Lubanauer wskazywała, że objęła przewodnictwo w Nowoczesnej w sytuacji „bezprecedensowej katastrofy wizerunkowej i sondażowej partii”. Jak mówiła, Nowoczesna miała też „dużego pecha”, bo „przez niewielki błąd byłego skarbnika” utraciła ponad 20 mln subwencji.
Szefowa Nowoczesnej oceniła, że wejście Nowoczesnej w koalicje do wyborów samorządowych, europejskich i parlamentarnych było słusznym wyborem. Dzięki temu – jak mówiła – Nowoczesna wciąż istnieje jako partia i środowisko polityczne, w samorządach w całym kraju znalazło się ponad 230 radnych z Nowoczesnej, a w Sejmie zasiada 8 posłów z legitymacją Nowoczesnej.

Adam Szłapka nowym liderem Nowoczesnej
Po rezygnacji Lubnauer, delegaci wybrali nowego przewodniczącego partii na czteroletnią kadencję, został nim dotychczasowy sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka. O fotel lidera partii, oprócz Szłapki, ubiegał się także poseł Krzysztof Mieszkowski. Szłapka uzyskał 66 głosów, ma Mieszkowskiego zagłosowało 41 delegatów.
Zdaniem Szłapki, Nowoczesna jest dziś potrzebna, by „przywrócić znaczenie pojęciom i wartościom, które zniszczył PiS”. - Mamy swoje wartości, mamy swoją wizję, mamy swoją odpowiedź na PiS-owską nienormalność. Tą odpowiedzią jest: wolność, otwartość, samorządność, człowiek zawsze na pierwszym miejscu – podkreślił nowy lider Nowoczesnej.
Szłapka uważa, że Nowoczesna powinna reprezentować swoje liberalne wartości, ale w ramach Koalicji Obywatelskiej. „Dzisiaj drogą i w wyborach prezydenckich, i w kolejnych wyborach jest współpraca opozycji w ramach KO, czy rozszerzanie tej współpracy. Uważam, że KO to dobry projekt, który skutecznie był zbudowany w ostatnich wyborach i raczej musimy ten projekt rozwijać, niż go demontować” – podkreślił.
Pytany przez dziennikarzy, czy wyobraża sobie wstąpienie Nowoczesnej do PO, Szłapka odpowiedział, że „nie ma dzisiaj mowy o czymś takim”. Podczas niedzielnej konwencji delegaci podejmą też decyzję ws. wyborów prezydenckich.
Szłapka jest politologiem. W latach 2006–2010 pełnił funkcję radnego i wiceprzewodniczącego rady miejskiej w Kościanie; od 2011 do 2015, w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego, pracował jako ekspert w Kancelarii Prezydenta.
W wyborach w 2015 r. Szłapka zdobył mandat poselski startując z pierwszego miejsca na liście w okręgu kaliskim. Od 2015 r. pełni stanowisko sekretarza generalnego Nowoczesnej. W 2019 r. został wybrany do Sejmu z trzeciego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu - zdobył 51 951 głosów.

KJ
Komentarze
Pokaż komentarze (41)