Zmarł abp Juliusz Paetz, metropolita poznański w latach 1996-2002 - poinformowała w piątek Archidiecezja Poznańska. Jak przekazano, pogrzeb odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej.
"15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej" - poinformowała na stronie internetowej Archidiecezja Poznańska.
Jak dodano, miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz rodziną zmarłego.
Abp Juliusz Paetz urodził się w Poznaniu w 1935 roku. W wieku 18 lat wstąpił do poznańskiego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka 28 czerwca 1959 r. Był współpracownikiem Sekretariatu Stanu i Rady ds. Publicznych Kościoła oraz delegacji Stolicy Apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z rządem PRL.
W roku 1976 papież Paweł VI mianował go prałatem antykamery papieskiej. Urząd ten, zajmujący się bezpośrednią organizacją audiencji papieskich, pełnił również podczas pontyfikatu Jana Pawła I oraz w pierwszych latach pontyfikatu Jana Pawła II.
W grudniu 1982 roku Jan Paweł II mianował ks. Paetza biskupem łomżyńskim, a 6 stycznia 1983 roku udzielił mu osobiście sakry biskupiej w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W kwietniu 1996 r. został mianowany arcybiskupem poznańskim.
"Grzech w Pałacu Arcybiskupim"
W 2002 roku dziennik "Rzeczpospolita" w tekście "Grzech w Pałacu Arcybiskupim" podał, że abp Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. Według dziennika, o skłonnościach homoseksualnych hierarchy wiadomo było wtedy od co najmniej dwóch lat. Metropolita ustąpił ze stanowiska, ale pozostał w Poznaniu jako biskup senior. Nigdy nie potwierdził stawianych mu zarzutów. Żaden z kleryków nie złożył zawiadomienia w sprawie molestowania, więc sprawa nie była badana też przez prokuraturę.
W związku z ujawnieniem tej sprawy abp Paetz otrzymał zakaz odprawiania mszy i udzielania sakramentów na terenie archidiecezji poznańskiej. Abp Paetz wielokrotnie zabiegał w Watykanie o ich cofnięcie. Kilkakrotnie był na audiencjach generalnych Benedykta XVI, po ich zakończeniu podchodził do papieża i z nim rozmawiał. W 2010 r. arcybiskup otrzymał zgodę Stolicy Apostolskiej na przewodniczenie uroczystości liturgicznej na zaproszenie jednego z proboszczów. Ówczesny rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi oświadczył wówczas, że ten jednorazowy przypadek potwierdza, że nie zdjęto wcześniej nałożonych restrykcji.
W 2016 r. abp Paetz zamierzał wziąć udział w poznańskich, centralnych uroczystościach związanych z 1050-leciem chrztu Polski. Abp Celestino Migliore przypomniał wówczas abp. Paetzowi o dyspozycji Watykanu, by powstrzymywał się od udziału w publicznych uroczystościach
KW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo