Marcin Dobski Marcin Dobski
5916
BLOG

Bodnar przejął postępowanie ws. mediów publicznych. Reakcja prokuratury

Marcin Dobski Marcin Dobski Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 183
Do prokuratury wpłynęło pismo od Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczące zmian personalnych w mediach publicznych - ustalił Salon24.pl.

Jak potwierdziła Salon24.pl rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz, w środę do instytucji wpłynęło pismo od Adama Bodnara.  

– Pismem z dnia 29 grudnia 2023 r. Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 9 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Pismo to wpłynęło do Prokuratury Regionalnej w Warszawie dzisiaj, to jest w dniu 3 stycznia 2024 r. – przekazała nam prok. Skrzyniarz. 

Chodzi o ten przepis: art. 9 par. 2. Prokurator przełożony może przejmować sprawy prowadzone przez prokuratorów podległych i wykonywać ich czynności, chyba, że przepisy ustawy stanowią inaczej. 

 


Bodnar reaguje na ruchy prokuratury

Ruch Prokuratora Generalnego to odpowiedź na działania Prokuratury Regionalnej z 27 grudnia. Wtedy to prokurator skierował do warszawskich sądów gospodarczych szereg pism procesowych w związku ze złożonymi wnioskami o wpisanie zmian danych w Krajowym Rejestrze Sądowym spółek będących nadawcami publicznymi – „Telewizji Polskiej” S.A. oraz Polskiego Radia S.A., jak również Polskiej Agencji Prasowej.

– Po dokonaniu analizy stanu prawnego, jak również działań podjętych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prokurator zgłosił udział w toczących się postępowaniach rejestrowych oraz wniósł o odmowę dokonania wpisu zmian w rejestrze KRS z uwagi na sprzeczność podjętych uchwał z obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo złożone zostały wnioski o udzielenie zabezpieczenia roszczeń m.in. o stwierdzenie nieważności powziętych w dniu 19 grudnia 2023 r. uchwał – mówi prok. Skrzyniarz. 


Kodeks spółek handlowych nie ma zastosowania

Jak ustaliliśmy w Prokuraturze Regionalnej, "ustawy o radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w sposób jasny i niepozostawiający jakichkolwiek wątpliwości wskazują na tryb powołania i odwołania członków zarządu oraz rad nadzorczych mediów publicznych. Przepisy te, jako regulujące w sposób kompleksowy procedurę, w żadnym wypadku nie mogą być wyparte przez normy wynikające z Kodeksu spółek handlowych, na które w swoim działaniu powołał się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego". 

Ustawa o radiofonii i telewizji wyraźnie wyłącza możliwość odwoływania się do Kodeksu spółek handlowych w zakresie dokonywanych zmian personalnych w organach zarządzających mediami publicznymi.  


Fot. Adam Bodnar/X

Marcin Dobski

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj183 Obserwuj notkę

Dziennikarz Salon24

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (183)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo