Karuzela z nazwiskami wciąż się kręci, a lista kandydatów nadal nie jest zamknięta. Za kulisami trwają w tej sprawie targi, bo musi to być konsensus opozycji, która ma większość w Senacie.
- Trwa walka frakcji, których kandydatów wskazać, bo w pierwszym kwartale przyszłego roku dwóch członków RPP idzie do wymiany (wybierze ich Senat), a trzeci dopiero w listopadzie 2022 r. - mówi nasze źródło.
Dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski podał w poniedziałek informację, że "Lider PO Donald Tusk planuje wybór przez Senat na członka RPP byłego ministra finansów Jana Vincenta-Rostowskiego. Rostowski ma być ostrym recenzentem decyzji prezesa NBP. Drugim kandydatem Senatu do rady ma być były prezes PKP Jakub Karnowski".
Zobacz: Sytuacja na granicy jest krytyczna. O 13:00 posiedzenie sztabu kryzysowego
PSL nie poprze Rostowskiego
O pierwszym z kandydatów wypowiedział się już lider ludowców, który nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. - (...). Jacek Rostowski był ministrem finansów i strasznie trudno było od niego wydobyć pieniądze na politykę społeczną. Za to zapłaciliśmy wysoką cenę. Przez to, że te inwestycje były dopiero w drugiej kadencji, nie było to na taką skalę jak my oczekiwaliśmy, jak oczekiwali Polacy. Jesteśmy w opozycji szósty rok. Uważam, że nie powinien być kandydatem Senatu do RPP. My za tą kandydaturą głosować nie będziemy - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w Polsat News.
Jeden z naszych informatorów twierdzi podobnie, nazywając Rostowskiego zającem, który nie będzie ostatecznym kandydatem.
Zobacz: ETPC w Strasburgu krytykuje polską KRS. "Brak niezależności, potrzebna jest naprawa"
Kolejnych dwóch kandydatów
Z ustaleń Salon24.pl wynika, że jeszcze przynajmniej dwa nazwiska wchodzą w grę o stanowiska w RPP. Jednym z nich jest Ludwik Kotecki. Były podsekretarz i sekretarz stanu w resorcie finansów w latach 2008-2012, a także pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską (2009-2012). Między 2012 a 2015 rokiem główny ekonomista Ministerstwa Finansów, następnie zastępca dyrektora wykonawczego w MFW w Waszyngtonie.
Zobacz: Marsz Niepodległości nie będzie wydarzeniem cyklicznym. Ostateczna decyzja sądu
Ostatnim kandydatem jest wspomniany powyżej Witold Orłowski, który był doradcą ekonomicznym wicepremiera Leszka Balcerowicza oraz doradcą głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej Jana Kułakowskiego. W latach 2002–2005 pełnił funkcję szefa zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Był też członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. W 2011 został powołany na stanowisko specjalnego doradcy Komisji Europejskiej ds. budżetu. Od 2015 był członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę
W gronie kandydatów ma być jeszcze ekonomista związany z Polskim Stronnictwem Ludowym, ale na razie nieznane są jego personalia.
Marcin Dobski
Czytaj dalej:
Komentarze
Pokaż komentarze (34)