Depresja – jak ją rozpoznać, jak sobie z nią radzić, jak pomóc osobom cierpiącym na tę chorobę? Problemem zajęła się grupa uczennic II LO w Myślenicach w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Depresja staje się coraz częstszym problemem społecznym i zdrowotnym. Cierpi na nią około 350 milionów ludzi na świecie, z tego w Polsce około półtora miliona.
Depresja objawia się przedłużającym się złym samopoczuciem, przygnębieniem, utratą zainteresowań i radości życia. Człowiek cierpiący na depresję funkcjonuje w zwolnionym tempie, ma zaburzenia koncentracji oraz obniżoną samoocenę. Objawy choroby mogą być bardzo różne. Depresji nie zawsze towarzyszy smutek. Przebiega ona w różny sposób. Przyczyny choroby mogą mieć podłoże genetyczne, biologiczne lub psychiczne. Często osoby cierpiące na depresję nie są tego świadome.
Tematem depresji zajęły się uczennice myślenickiego liceum. Swój projekt, stworzony w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, nazwały Felicita, czyli szczęście. Ich celem jest uświadomienie innym, co to jest depresja, czym się objawia, jak sobie z nią radzić, a także, jak pomóc osobom z otoczenia, które na nią cierpią.
W ramach projektu autorki projektu przygotowały prezentację dla innych uczniów na temat depresji. Przeprowadziły ankietę w szkole na temat tej choroby. Odwiedziły Dom Seniora i wspólnie z pensjonariuszami wykonywały prace plastyczne. Przeprowadziły też zbiórkę zabawek i funduszy dla dzieci z Domu Matki i Dziecka w Krakowie.
Jak zapobiegać depresji?
Sen - według specjalistów, osoby, które cierpią na bezsenność lub inne zaburzenia senne, są bardziej narażone na depresję; człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę.
Dieta – w profilaktyce depresji ważna jest zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze; zdrowe żywienie zapobiega wahaniom cukru, które mają duży wpływ na nasz nastrój.
Aktywność fizyczna – w czasie wysiłku fizycznego organizm wytwarza hormon szczęścia, co poprawia nastrój i wpływa też na lepszy wygląd; siłownia, bieganie, rower, spacer – każda z tych form aktywności jest dobra.
Kontakty z ludźmi – wyjdź do ludzi, nie zamykaj się w domu. Spotykając się z innymi, można spędzić dobrze czas i zapomnieć o swoich troskach, zawsze można porozmawiać i się zwierzyć ze swoich problemów.
Odprężenie - gorąca kąpiel lub joga pozwalają się wyciszyć.
Hobby – realizowanie swojej pasji pozwala zapomnieć o problemach i troskach.
Projekt Felicita na Facebooku.
Inne tematy w dziale Rozmaitości