Ubezpieczenie na życie powinno zabezpieczać naszą przyszłość bez względu na wiek. Niestety, odgrywa on ważną rolę dla potencjalnego ubezpieczyciela, co mocno ogranicza zarówno zakres ochrony, jak i wysokość sumy ubezpieczenia.
Nie oznacza to jednak wcale, że osoby starsze nie mają możliwości zakupu ubezpieczenia na życie. Musimy jednak mieć na uwadze, że możliwości te będą się różnić od pozostałych ofert ubezpieczeniowych. Sprawdźmy zatem – jak mogą ubezpieczyć się seniorzy.
Polisa terminowa dla osób starszych
Ubezpieczenie indywidualne terminowe jest formą oszczędzania środków na przyszłość. Zobowiązujemy się wobec ubezpieczyciela na opłacanie regularnej składki na czas trwania umowy – 5, 10, czy nawet 30 lat. W zamian otrzymujemy ochronę w wybranym przez nas zakresie.
Po zakończeniu czasu trwania umowy – ubezpieczyciel wypłaca nam zgromadzone przez lata środki. Sumę ubezpieczenia, jaką otrzymamy, możemy przeznaczyć na dowolny cel.
Wydawać by się mogło, że ubezpieczenie terminowe jest dedykowane wyłącznie osobom młodym i nie uwzględnia ono potrzeb osób starszych, jednak nic bardziej mylnego.
Coraz więcej ofert podnosi górną granicę wiekową, dzięki czemu do zakupu polisy na życie mogą przystąpić również osoby w wieku emerytalnym. Wcześniej górną granicą wiekową był moment ukończenia 60 lub 65 roku życia, obecnie nasza ochrona może trwać nawet do 70 (Nationale Nederlanden, Prudential) czy nawet 81 (Allianz Życie) roku życia.
W ramach polisy indywidualnej możemy zyskać ochronę nie tylko na wypadek śmierci, ale również wybrać umowy dodatkowe, które zwiększą naszą szansę na otrzymanie świadczenia. Nasz wiek ma tu jednak znaczącą rolę, zatem im później zdecydujemy się na zakup polisy – tym mniejsze możliwości wyboru i rozbudowania ubezpieczenia będziemy mieć.
Przy wyborze ubezpieczenia przydatny może być ranking ubezpieczeń, który przedstawi wszystkie dostępne oferty, najlepiej oceniane przez specjalistów – np. https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html. Dzięki temu znajdziemy więcej ofert, w tym również dla osób starszych.
A może ubezpieczenie bez terminu ważności?
Zupełnie inną formą zabezpieczenia przyszłości jest polisa bezterminowa. Jest to ubezpieczenie, którego celem jest wsparcie finansowe dla naszych bliskich po naszej śmierci. Jest ono z założenia dedykowane osobom starszym, co oznacza, że nie otrzymamy rozbudowanej ochrony, ani wysokiej sumy ubezpieczenia.
Jak sama nazwa sugeruje – jest to ochrona bezterminowa, choć składki opłacamy wyłącznie do określonego momentu. Oznacza to, że ochronę otrzymujemy w ramach polisy dożywotnio.
Nasz wiek jednak oznacza określone ryzyko – z każdym kolejnym rokiem rośnie możliwość ciężkiego zachorowania oraz śmierci. Ubezpieczyciel uwzględnia te ryzyko podnosząc cenę składki oraz obniżając sumę ubezpieczenia.
Ubezpieczenie bezterminowe zabezpieczy naszych bliskich na niewysoką sumę – rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, które pozwolą pokryć koszty związane z pochówkiem lub uregulowaniem drobnych zobowiązań finansowych. W przypadku tego rodzaju ubezpieczenia dodatkowa ochrona jest dość mocno ograniczona.
Warto jednak się dobrze zorientować w dostępnych możliwościach. Z perspektywy ubezpieczyciela seniorem jest osoba mająca zarówno 60, jak i 70 lat, a każda z nich jest obarczona inną skalą ryzyka. Może zatem okazać się, że w naszym konkretnym przypadku możliwość rozbudowania ochrony jest możliwa na całkiem przystępnych warunkach.
Ubezpieczenie bezterminowe nie wymaga konieczności wykonywania badań lekarskich – część ofert ogranicza się do wypełnienia krótkiej ankiety medycznej, inne z kolei będą wymagały samej deklaracji o stanie zdrowia. Nie musimy się zatem obawiać, że przystępując do zakupu ubezpieczenia w późniejszym wieku – wizyta u lekarza będzie nieunikniona.
Czy bez porównania ofert przepłacimy?
Przepłacić za ubezpieczenie możemy bez względu na wiek. Sprzyja temu pośpiech i brak znajomości rynku ubezpieczeniowego. Nie musimy znać dobrze tej branży, by umieć porównać dostępne oferty. Wystarczy sprawdzić ranking ubezpieczeniowy np. na www.ubezpieczeniaonline.pl, dzięki czemu poznamy inne atrakcyjne oferty.
Dotyczy to zarówno ubezpieczeń terminowych, jak i bezterminowych, ponieważ może się okazać, że w przypadku tych drugich – również mamy szansę znalezienia tańszej oferty.
Porównanie ofert nie zabierze nam wiele czasu, a pozwoli płacić mniej za składkę miesięczną. Dzięki temu nie odczujemy ciężaru dodatkowego obciążenia finansowego. Niższa cena składki pozwoli nam również swobodniej wybrać odpowiednie umowy dodatkowe, jeśli takimi jesteśmy zainteresowani.
Nie warto zatem kierować się wyłącznie poleceniem danego produktu przez znajomych, reklamy w telewizji czy atrakcyjnymi warunkami, jakie przedstawia nam konkretna oferta. Porównanie ofert jest właściwie naszym obowiązkiem, dzięki któremu możemy znaleźć lepsze rozwiązania, o których dotychczas nie wiedzieliśmy. Nasza przyszłość powinna zostać dobrze zabezpieczona, co ma na celu poprawienie naszej sytuacji finansowej, a nie jej pogorszenie. Nie bójmy się zatem szukać, sprawdzać i porównywać.