Wraz ze zmianą pogody za oknem, zwłaszcza dotyczącą wahań ciśnienia atmosferycznego i braku słońca, wielu ludziom zaczyna dokuczać obniżone samopoczucie, a nawet pogorszenie zdrowia. Bywa jednak też i tak, że uwarunkowania meteorologiczne działają stymulująco i odciążająco na organizm.
Jak ciśnienie wpływa zdrowie?
Ciśnieniem atmosferycznym nazywany jest stosunek siły wywierany w danym momencie na konkretną powierzchnię Ziemi przez słup powietrza. Ze względu na różnorodne ukształtowanie terenu, ruchy planety oraz inne czynniki, obserwuje się różnice w wartości ciśnienia atmosferycznego, które w różny sposób wpływają na pogodę, a ta z kolei na samopoczucie i zdrowie człowieka. Szczególnie niekorzystnie, poza brakiem słońca, oddziałuje podwyższenie lub obniżenie ciśnienia. Nagłe zmiany oraz wysokie wahania ciśnienia atmosferycznego powyżej 8 hPa (hektopaskali, czyli jednostkach jego miary) odczuwane są zwłaszcza przez meteopatów, tzn. osoby wrażliwe na zmianę pogody.
Nadwrażliwość na czynniki pogodotwórcze nie jest klasyfikowana jako choroba, ale powoduje zespół nieprzyjemnych, a czasem nawet niebezpiecznych objawów. Poza obniżonym nastrojem najczęściej dokucza uczucie zmęczenia i senność. Mogą też pojawić się trudności z koncentracją, zaburzenia pracy serca i bóle głowy. Mechanizm dolegliwości związanych ze skokami ciśnienia atmosferycznego polega przede wszystkim na tym, że powoduje ono różnicę ciśnienia między otoczeniem a ciśnieniem panującym w zatokach zlokalizowanych w głowie. Poza tym zmienia się także wartość ciśnienia tętniczego krwi oraz jej krzepliwość, co z kolei wpływa na pracę serca.
Nieprzyjemnych objawów psychofizycznych związanych z wahaniami ciśnienia atmosferycznego zwykle nie sposób uniknąć, ale można złagodzić ich przebieg. W tym celu warto sięgnąć doraźnie po Ketonal Active, a także udać się na odpoczynek. Cennym narzędziem w leczeniu są też herbaty i syropy ziołowe z melisy, rumianku, lawendy czy szyszek chmielu.
Ciśnienie atmosferyczne bywa też sprzyjające
Czynniki pogodotwórcze nie zawsze muszą działać obciążająco na organizm. Bywa, że pełnią funkcję stymulujących bodźców. Za najbardziej wpływowe na samopoczucie i zdrowie somatyczne u nadwrażliwców uważa się fronty atmosferyczne, czyli efekt spotkania się dwóch różnych mas powietrza, np. kontynentalnego z polarnym. Zjawiska tego typu powodują szybką zmianę wielu parametrów meteorologicznych jednocześnie, w tym - poza ciśnieniem - zwłaszcza temperaturę, prędkość i kierunek wiatru oraz wilgotność powietrza.
Za niekorzystną uważa się pogodę wyżową, czyli słoneczną pogodę z wysokim ciśnieniem, która najczęściej poprzedza cofanie się wyżu i zmiany pogodowe. Warto przy tym zaznaczyć, że niż baryczny, który - mogłoby się wydawać - oznaczałby front niskiego ciśnienia atmosferycznego, nie jest wbrew pozorom obszarem niskiego ciśnienia, a zjawiskiem pogodowym o innym mechanizmie powstawania.
Fronty baryczne mimo wszystko potrafią działać także przychylnie. Jednym z lepszych okresów jest czas po przejściu frontu, czyli uspokojenie pogody. W ciągu takiego dnia nie obserwuje się mgieł, ani dużego nasłonecznienia, a ciśnienie atmosferyczne sięga blisko optymalnej wartości dla zdrowia człowieka 1013,5 hPa.