Sejm. fot. PAP
Sejm. fot. PAP

Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 222

Ustawa PiS o Sądzie Najwyższym została przyjęta. Przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu.

Nowa ustawa o SN

Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poprawki te - wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.

Inna z poprawka - uwzględniająca wniosek prezydenta Andrzeja Dudy - zakłada, iż o tym, kto spośród obecnych sędziów pozostanie w SN po uchwaleniu nowej ustawy ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie - jak pierwotnie proponowano - minister sprawiedliwości. Zgodnie ze zmodyfikowanym przepisem "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, zostają przeniesieni w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów, których pozostanie w stanie czynnym zostało zatwierdzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".

Kolejna poprawka przewiduje, że regulamin SN będzie określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości. Poprawką wydłużono też vacatio legis ustawy z 14 do 30 dni. Odrzuconych zostało natomiast ponad 1,3 tys. poprawek wszystkich klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

RPO: zmiany pozbawią obywateli prawa do niezależnego sądu

Zmiany "pozbawią obywateli prawa do niezależnego sądu" - powiedział w czwartek w Sejmie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przed głosowaniem ws ustawy o Sądzie Najwyższym. Apelował do posłów, by jej nie uchwalali.

- Staję dzisiaj przed państwem, aby po raz kolejny wyrazić mój niepokój z powodu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta ustawa, a także dwie pozostałe ustawy - o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych - będą miały jeden skutek: pozbawią obywateli prawa do niezależnego sądu - powiedział Bodnar, tuż przed głosowaniem.

Jak podkreślił, jest to jedno z najważniejszych praw obywatelskich. - Prawo, bez którego nie można bronić innych praw i wolności. Bez którego nie można kontrolować władzy, bez którego nie można nakładać na władzę ograniczenia - powiedział Bodnar.

Rzecznik mówił, że istotą prawa do sądu jest "niezależność sądownictwa od polityków, biznesmenów, wielkich spółek skarbu państwa, lokalnych baronów oraz układów politycznych".

Podkreślił, że sędzia ma orzekać na podstawie konstytucji oraz ustaw, a obowiązkiem państwa jest stworzenie dla niego takich warunków służby, aby "nigdy nie znajdował się w sytuacji podporządkowania".

Donald Tusk do prezydenta: proszę spróbować

Prezydent Andrzej Dudę odrzucił propozycję spotkania, z którą w środę wystąpił przewodniczący Rady Europejskiej. W odpowiedzi Donald Tusk opublikował oświadczenie. "Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno - tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać" - apeluje były premier.

- Zwróciłem się wczoraj do prezydenta Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie " - pisze Tusk.

Szef Rady Europejskiej zauważa, że różni się z prezydentem w ocenie działań partii rządzącej. Dodaje, że - w jego przekonaniu - zmiany wprowadzane przez PiS są "zaprzeczeniem europejskich wartościi standardów" oraz narażają Polską reputację na szwank. "Przenoszą nas - w sensie politycznym - w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód. Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - stwierdza Donald Tusk.

image


źródło: PAP

KJ


Sejm przyjął ustawę PiS o Sądzie Najwyższym (TVN24/x-news)

źródło: PAP

KJ


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj222 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (222)

Inne tematy w dziale Polityka