IBRIS zapytał Polaków o ewentualne referendum ws. uchodźców proponowane przez prezydenta Dudę. Większość badanych - 53,7 proc. odpowiedziała, że gdyby miało ono miejsce, to poszłaby do urn. Na głosowanie nie udałoby się 46 proc. ankietowanych.
Instytut zadał Polakom pytanie: "Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców w ramach systemu relokacji Unii Europejskiej?". Respondenci wyrazili zdecydowana niechęć. Ponad 60 proc. odpowiedziało: "nie", za było tylko 36,6 proc. badanych.
Wcześniej w podobnym badaniu przeprowadzonym w marcu 2016 roku przeciwko przyjmowaniu uchodźców było 70 proc. respondentów. Przyjmować chciał ich tylko co czwarty badany.
KE wszczyna postępowanie za nieprzyjęcie uchodźców
Komisja Europejska postanowiła zareagować na fakt, że Węgry, Polska i Austria nie dokonały relokacji ani jednej osoby, a Czechy, po relokowaniu niewielkiej liczby uchodźców, przestały brać udział w programie.Ponieważ Austria i Słowacja pod naciskiem KE, zdecydowały się złożyć zobowiązanie do przyjęcia uchodźców, Komisja podjęła decyzję o wysłaniu wezwania do usunięcia uchybienia do władz w Warszawie, Pradze i Budapeszcie.
To pierwszy etap procedury o naruszenie prawa UE, która może się skończyć pozwaniem kraju do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu i karami finansowymi.
źródło: PAP, Rzeczpospolita
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.